رفع نشتی سرویس بهداشتی بدون تخریب

توسط : admin در تاریخ چهارشنبه 12 خرداد 1400 دسته : تعمیرات

رفع نشتی سرویس بهداشتی بدون تخریب یکی از درخواست های اکثر افراد است. نشتی در سرویس بهداشتی از مواردی است که در صورت مشاهده، باید به سرعت آن را رفع نمود تا از ورود آسیب به ساختمان جلوگیری شود.

در سرویس بهداشتی و حمام به دلیل استفاده زیاد از آب همواره در معرض نم زدگی می باشد. رفع نم ساختمان و نشتی لوله های سرویس بهداشتی کار راحتی نبوده و نیاز به تجربه و تجهیزات مورد نیاز دارد.

رفع نشتی سرویس بهداشتی بدون تخریب
رفع نشتی سرویس بهداشتی بدون تخریب

علایٔم نشتی سرویس بهداشتی

تغییر رنگ دیوارهای ساختمان یکی از علایٔم وجود نشتی در سرویس بهداشتی می باشد.
از دیگر دلایل نشتی، احساس بوی نم در سرویس بهداشتی است.
در صورت نشتی اتصالات صدای سرریز شدن آب به گوش می رسد.
زیاد شدن قبض آب نیز می تواند یکی از نشانه های نشتی باشد.
کاهش افت فشار آب ساختمان نیز می توان از علایٔم نشتی در بروز نشتی در اتصالات سرویس بهداشتی باشد.

رفع نشتی سرویس بهداشتی

مشکل نشتی تنها مختص به سرویس بهداشتی نبوده و هر قسمت از ساختمان که از آن لوله های آب رد شده باشد، امکان نم زدگی و نشت وجود دارد ولی در سرویس بهداشتی با توجه به وجود تعداد زیادی لوله این امکان افزایش می یابد.

برای رفع این نشتی راهکارهای زیادی وجود دارد. یکی از نگرانی های افراد در هنگام نشتی، تخریب شدن قسمتی از ساختمان برای رفع نشت می باشد

ولی امروزه با پیشرفت تکنولوژی، نشتی های موجود در لوله ها به راحتی و بدون نیاز به تخریب برطرف شده و دیگر نیازی به نگرانی از بابت تخریب نمی باشد. در ادامه شما را با روش های رفع نشت بدون نیاز به تخریب آشنا خواهیم کرد.

تشخیص ترکیدگی لوله با دستگاه نشت یاب

یکی از آسان ترین و پر سرعت ترین راه های رفع نشت سرویس بهداشتی بدون تخریب، استفاده از دستگاه های نشت یاب می باشد.

دستگاه های نشت یاب دارای انواع گوناگونی بوده که هر کدام به طور مشخصی نشت موجود در لوله ها را تشخیص می دهند. اغلب دستگاه های نشت یاب با استفاده از صدا، نشت را تشخیص می دهد. در ادامه به شرح سه دستگاه نشت یاب رایج برای تشخیص نشتی و نحوه تشخیص نشتی خواهیم پرداخت.

نشت یابی فلاش تانک

نحوه تشخیص نشت یاب فلاش تانک بدین صورت است که ابتدا داخل مخزن چند قطره جوهر رنگی ریخته و در صورتی که دیوار نزدیک آن نیز به همان رنگ درآمد، می توان به این نتیجه رسید که نشتی برای کدام قسمت از لوله ها می باشد. این روش بسیار آسان بوده و زمان کمی را نیز نیاز دارد.

دستگاه تشخیص نشت یاب

با استفاده از دستگاه تشخیص نشت یاب می توان محل نشت را به راحتی پیدا نمود. شیوه کار با این دستگاه بدین صورت بوده که ابتدا دستگاه نشت یاب را بر روی زمین قرار داده و محل دقیق نشت را به وسیله صدای نشت پیدا می کنند.

در این روش امکان دارد که برخی از مکان ها به دلیل عمیق بودن محل اتصالات، صدا به درستی قابل تشخیص نباشد و باید به صورت دقیق از این دستگاه استفاده نمود.

عوامل بروز نشتی در سرویس بهداشتی

نشتی در سرویس بهداشتی می تواند دلایل زیادی داشته باشد که از جمله مهم ترین آن ها به شرح زیر می باشد:
در صورتی که فشار زیادی به لوله ها وارد شود، می تواند باعث سوراخ شدن و نشت لوله های سرویس بهداشتی شود.

یخ زدگی از دیگر دلایل بروز نشتی در سرویس بهداشتی بوده که باید در سرمای زمستان روی لوله ها را پوشاند.
وارد کردن ضربه به صورت ناگهانی نیز می توان نشتی را در پی داشته باشد.
فرسایش لوله های و اتصالات نیز می تواند از دیگر دلایل نشت باشد.
اما از دیگر دلایلی که می تواند باعث نشتی شود، سهل انگاری در نصب لوله ها و جا اندازی اشتباه اتصالات سرویس بهداشتی می باشد.

رفع نشتی با قطع لوله فاضلاب

همان طور که در بالا گفته شد، یکی از دلایل نشت، می تواند ضربه و یا فشار ناگهانی و زیاد به لوله ها باشد که به سوراخ شدن و یا ترکیدگی لوله ها منجر می شود.

برای برطرف کردن این مشکل باید قسمت سوراخ شده را بریده و لوله جدید را جایگزین آن نمود. دقت داشته باشید که برای برش باید مقداری از بالاتر و پایین تر از لوله آن را قطع کرد. بهتر است این کار را به یک متخصص بسپارید.

رفع نشتی سرویس بهداشتی با استفاده از خمیر اپوکسی

در نشتی های جزیٔی، به وسیله یک ماژیک محل نشت را علامت زده و سپس آب لوله ها را تخلیه کنید تا لوله فاقد فشار شود. در مرحله بعد،‌ با فشار زیاد اپوکسی را بر روی محل نشت قرار دهید تا نشت به صورت کامل گرفته شود.

سپس حداقل به مدت نیم ساعت صبر کرده تا خمیر اپوکسی به طور کامل سفت شود. بعد از خشک شدن اپوکسی، محل نشت را با فایبرگلاس بپوشانید. اگر نوار فایبر گلاس به سختی پیچیده می شود، آن را درون آب گرم به مدت چند دقیقه قرار داده تا نرم شود.

رفع نشتی لوله های سرویس بهداشتی با استفاده از چسب آب بندی

چسب های آب بندی یک روش دایٔمی و آسان برای رفع نشتی سرویس بهداشتی می باشد. این روش هیچ نیازی به تخریب نداشته و بدون نیاز به جوشکاری می توان به راحتی نشتی سرویس بهداشتی را از بین برد.

این چسب ها در برابر هر گونه فشار و ضربه مقاوم بوده و به راحتی ترک نمی خورد و تا مدت های طولانی می تواند بدون دردسر برای شما کار کند.

عایق بندی لوله های سرویس بهداشتی به وسیله ترکیبات نانو

برای هر لوله باید عایق مخصوص به خود را استفاده نمایید. از جمله این عایق ها می توان به نانو اصل و نانو پلیمر اشاره کرد که بسیار با کیفیت بوده و برای آب بندی بسیار مناسب است.

برای جلوگیری از زنگ زدگی و خوردگی و همچنین رفع نشت لوله های سرویس بهداشتی می توان از ترکیبات نانو استفاده نمود.
نشتی در سرویس بهداشتی از مواردی است که به سرعت می تواند به ساختمان شما آسیب وارد کند، به همین دلیل باید به محض مشاهده نشتی در سرویس بهداشتی، برای رفع آن از یک متخصص کمک بگیرید تا مانع از تخریب ساختمان و نم زدگی شود.

روش های رفع نشتی لوله های فاضلاب

بهتر است پیش از بروز نشتی در سرویس بهداشتی از بروز آن جلوگیری نمایید. برای این کار باید موارد عنوان شده در زیر را مورد توجه قرار دهید.

لوله های آهنی یا گالوانیزه

بهتر است پیش از نشتی و ورود خسارت به کف و دیوار سرویس بهداشتی شما، اتصالات را برسی کرده و در صورت نشتی آن را تعویض نمایید. توصیه می شود که برای اتصالات سرویس بهداشتی خود از لوله های آهنی یا گالوانیزه استفاده نمایید.

لوله های پلیمری یا تک لایه

لوله های پلیمری با تک لایه به راحتی نشت نمی کند و بسیار مستحکم است. چنانچه در سرویس بهداشتی خود نشتی مشاهده کردید، احتمالا حرارت زیادی به این لوله ها وارد شده و یا به لوله ها ضربه شدیدی خورده است.
برای از بین بردن نشتی سرویس بهداشتی باید ابتدا محل نشت را بررسی کرده و با پیدا کردن محل نشت، لوله ها را بالاتر از محل نشت برش داده و لوله های پلیمری را جایگزین آن نمایید.

لوله های نیٔوپایپ یا ۵ لایه

لوله های ۵ لایه مقاومت بسیار بالایی داشته و در صورتی که به هر دلیلی از جمله ضربه و یا حرارت نشتی پیدا کرده باشد، استفاده از لوله های ۵ لایه، بهترین روش پیشگیری از نشتی سرویس بهداشتی می باشد.

نتیجه گیری

برای رفع نشتی اتصالات و جلوگیری از نم زدگی وتخریب ساختمان ها بهتر است که از یک متخصص کمک گرفته تا به سرعت و پیش از ورود آسیب به ساختمان از آن جلوگیری نمایید.
همچنین برای پیشگیری از بروز نشت باید نصب اتصالات به دست افراد با تجربه و ماهر انجام شده و اتصالات به صورت دوره ای توسط متخصص بررسی شده تا در صورت فرسودگی پیش از بروز نشتی از آن جلوگیری شود.

این مطالب نیز برای شما مفید است :

تشخیص ترکیدگی لوله

تشخیص ترکیدگی لوله با دستگاه

رفع نم و رطوبت بدون تخریب

رفع نم و رطوبت با دستگاه

تشخیص نم و رطوبت

تشخیص نم و رطوبت با دستگاه

رفع نم و رطوبت

به این نوشته امتیاز دهید

admin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code