دلایل نشتی در پکیج یا آبگرمکن

توسط : admin در تاریخ دوشنبه 10 خرداد 1400 دسته : تعمیرات

رفع نشت آبگرمکن می تواند بسیار آسان یا بسیار دشوار باشد. در اولین مرحله نشت گیری، بسیاری از مردم به این نتیجه می رسند که آبگرمکن باید تعویض شود، اما همیشه (یا حتی به طور معمول) نیازی به تعویض آن نیست.

نشت آبگرمکن و پکیج
نشت آبگرمکن و پکیج

1 – نشت در خطوط تامین آب

اولین محل برای بررسی لوله ها قسمت بالای آبگرمکن است. نشت آب از قسمت لوله های بالایی می تواند به راحتی داخل مخزن آبگرمکن نفوذ کند. به همین دلیل مهم است که همیشه ابتدا لوله های بالای آبگرمکن چک شوند.

در صورت نیاز، لوله کشی های بالای مخزن را چک کنید و به خطوط انتقال آب توجه داشته باشید. لوله های آب شایع ترین علت نشت آبگرمکن هستند زیرا معمولا لوله ها به مدت طولانی نصب شده و دچار فرسایش شده اند. اگر عایقی اطراف لوله های بالایی وجود دارد، آن را جدا کنید تا بتوانید لوله ها را در صورت نیاز بررسی و جایگزین کنید.

2 – رسیدن به درجه حرارت و فشار بالا

علت دیگری که ممکن است آبگرمکن نشت داشته باشد، درجه حرارت بالا و فشار مخزن است. شیر مخزن به طور معمول چکه نمی کند و یا نشتی ندارد مگر اینکه یک مشکل اساسی در آن وجود داشته باشد. چندین علت احتمالی این نشت عبارتند از:

  • اگر شیر به تازگی تعبیه شده، ممکن است به درستی کار گذاشته نشده باشد و این مشکل را ایجاد کرده است.
  • اگر آبگرمکن بیش از حد آب را گرم می کند، فشار بیش از حد می تواند باعث ایجاد نشتی شود. راه حل ممکن این است که با ابزارآلات و تعمیرات ، دمای مخزن آب کاهش داده شود.
  • نشتی شیر گاهی به این علت است که فشار آب در لوله ها بسیار زیاد است و تنظیم کننده فشار به درستی کار نمی کند.
  • اگر فکر می کنید هنوز مشکلی وجود دارد که نمی توانید آن را اصلاح کنید، با یک لوله کش و یا متخصص تعمیرات حرفه ای تماس بگیرید تا به شما کمک کند.

3 -نشت در خط تخلیه

نشت در شیر تخلیه در قسمت پایینی آبگرمکن یکی دیگر از مسایل رایج نشت محسوب می شود. پس از تخلیه یا شستن مخزن، معمولا تخلیه و بستن این قسمت به طور کامل فراموش می شود. این دریچه تخلیه را می توانید ببندید و یا با شیرآلات جدید جایگزین کنید. قبل از حذف و جایگزینی این شیر باید آب را قطع کرده و آبگرمکن را تخلیه کنید.

4 – نشت در مخزن

اگر در بررسی های قبلی علت نشت را پیدا نکردید، احتمالا مخزن داخل آبگرمکن دچار مشکل شده است. به طور معمول، اگر مخزن پارگی و آسیب دیدگی جدی نداشته باشد، می تواند تعمیر شود و نیازی به تعویض آبگرمکن وجود ندارد.

رفع نشتی پکیج

سرعت در رفع نشتی پکیج از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. نشتی پکیج می تواند خسارات بالایی را به ساختمان شما وارد کند به همین دلیل باید هر چه سریع تر محل نشت را پیدا کرده و آن را برطرف کنید.

دلایل نشتی پکیج

عدم آب بندی درست اتصالات پکیج

نصب پکیج ها از اهمیت بالایی برخوردار است و باید در هنگام نصب، تمامی اتصالات و شلنگ ها به درستی نصب شده تا پس از مدتی نشتی پیدا نکند. بنابراین بهتر است که مراحل نصب پکیج خود را به افراد متخصص بسپارید تا با نصب صحیح لوله کشی ها و اتصالات پکیج مانع از نشتی آن ها در آینده شوید.
ولی لازم به ذکر است که تنها سهل انگاری در نصب باعث بروز این مشکل نمی شود و بلکه پوسیدگی لوله ها و عدم سرویس به موقع نیز می تواند این مشکل را در پی داشته باشد. در نتیجه بهتر است که به موقع پکیج خود را سرویس کنید.
در صورت بروز این مشکل باید با یک سرویسکار ماهر تماس بگیرید تا مشکل پکیج شما را به صورت صحیح برطرف کند.

ایجاد سوراخ یا ترک در مبدل پکیج

از شایع ترین دلایل نشت پکیج ایجاد سوراخ یا ترک در مبدل های پکیج می باشد. این مشکل در مبدل های دو مبدله و تک مبدله به شکل های گوناگون رخ می دهد.
گاها در پکیج های تک مبدله اتفاق می افتد که به علت سوراخ شدن یکی از مسیرهای وررودی و حرکت آب در دستگاه، آب رادیاتور و یا آب مصرفی بدون علت داغ می گردد و هیچ گونه نشتی ای در پکیج مشاهده نمی شود. ولی برخی اوقات با سوراخ شدن پکیج خصوصا در ناحیه بیرونی خود را با بروز قطراتی در زیر پکیج نشان می دهد.
ولی در پکیج های تک مبدله بروز این مشکل رایج تر بوده و با سوراخ شدن یکی از مبدل ها به آسانی آب از دستگاه خارج می شود.
در هنگام به کار بردن سیستم گرمایشی پکیج می بایست حسابی دقت نمایید که در هنگام نشتی این اتفاق سبب افت فشار دستگاه نگردد. در صورتی که این اتفاق پیش بیاید می بایست تا برطرف شدن مشکل پکیج را خاموش نمایید.
ولی در صورتی که آبریزی از مدار آب گرم پکیج باشد به طور معمول افت و یا زیاد شدن فشار در پکیج دیده نمی شود و غالبا در زمان هایی که جهت استفاده از آب مصرفی شیری در درون خانه باز می گردد این نشتی افزایش پیدا می کند.
جهت تعمیر دستگاه بهتر است از یک متخصص کمک بگیرید تا مبدل های پکیج شما را تعمیر و یا تعویض کند.

باز شدن اتصالات درون پکیج

در داخل پکیج به طور معمول انتقال آب در بین مبدل های ثانویه و یا اولیه و یا حرکت آب در مدارهای گوناگون پکیج جهت عملیات های گوناگون به جز مبدل ها از بین لوله ها و دیگر اتصالات صورت می گیرد. اغلب جنس این لوله ها برنجی بوده و به این آسانی خراب نشده و دچار نشتی نمی شود.
اصلی ترین علت آبریزی دستگاه که دلیل آن این اتصالات باشد خرابی واشر و یا اورینگ در بین این اتصالات ناشی از حرارت بالای پکیج می باشد. ولی برخی اوقات به علت رسوب گرفتن و یا ضربه خوردن این لوله ها ترک هایی در لوله به وجود می آید که سبب نشتی در پکیج می گردد.
در این حالت جهت تعمیر پکیج می بایست لوله ای که دچار آبریزی شده را شناسایی نموده و آن را تعمیر و یا تعویض نمایید.
برخی از افراد ماهر در زمینه تعمیرات پکیج با محکم کردن واشرها از نشت پکیج جلوگیری می کنند. اما در هر صورت چنانچه تخصصی در زمینه تعمیرات پکیج ندارید توصیه می شود که از یک تعمیرکار ماهر و با تجربه کمک بگیرید تا مشکل شما را برطرف کنند.

خرابی شیر اطمینان یا شیر تخلیه

شیر اطمینان و یا همان شیر تخلیه یکی از قطعات مهم پکیج می باشد که در زیر اتصالات دستگاه و با هدف کنترل فشار داخلی دستگاه قرار داده شده است. این شیر خصوصا در مواقعی که به علت خراب شدن منبع انبساط و یا باز بودن شیر پرکن پکیج و یا هر علت دیگری بار پکیج بالا رود، به کار برده می شود.
در برخی مواقع اغلب به علت فرسودگی و یا ورود ضربات ناگهانی و یا شوک گرمایی این شیر خراب می گردد و نشت پیدا می کند. از بزرگ ترین علائم بروز مشکل در این شیرها افت فشار پکیج می باشد.
در صورتی که شیر تخلیه پکیج دچار مشکل شود بهترین روش برای سرویس دستگاه عوض کردن آن با انواع مشابه می باشد.

نشت آب از پمپ پکیج

پمپ سیرکولاتور در درون پکیج جهت گردش آب در امتداد مدار گرمایش و گرم نمودن رادیاتورها کاربرد زیادی دارد. این پمپ ها معمولا تحمل بالایی دارند اما پس از چند سال معمولا ضعیف شده و یا دچار نشت می شود که با تعمیر سیم کشی ها و یا عوض کردن پمپ این مشکل برطرف می شود.
پمپ پکیج خصوصا در پکیج های دو مبدله مرتبا باید کار نماید و این عامل سبب می گردد در پکیج های دو مبدله عمر پمپ پکیج در مقایسه با تک مبدل کمتر باشد. برخی اوقات با خرابی این پمپ ها، از اطراف پمپ نشتی مشاهده می شود که افت پکیج را به دنبال دارد.
در اکثر مواقع در صورتی که خرابی پمپ سبب افت فشار و یا آبریزی در پکیج شود می توان نسبت به تعمیر بخش هایی از پمپ اقدام کرد ولی در بعضی مواقع برای از بین بردن مشکل نشت و آبریزی پکیج ها تنها راه تعمیر و یا تعویض پمپ پکیج می باشد.

نشت از شیر پرکن پکیج

هنگامی که شیر پرکن پکیج دچار ایراد شود اغلب سبب افزایش فشار داخلی پکیج می گردد زیرا نشتی شیر پرکن سبب می گردد تا آب وارد مدار گرمایش گشته و فشار آن را افزایش دهد. به همین علت به سبب خرابی شیر پرکن، آبریزی پکیج در این ناحیه به خارج از پکیج مشاهده می شود.
در صورتی که شیر پرکن دچار سوراخ و یا ترک شده باشد تعویض شیر پرکن تنها راه می باشد ولی در صورتی که از پشت شیر پرکن آبریزی و یا همان نشتی در پکیج مشاهده شد این احتمال وجود دارد که واشر آب بندی آن دچار مشکل شده باشد و با عوض کردن این واشر مشکل برطرف می گردد.
دلایل دیگری نیز می تواند باعث نشت و آبریزی شیر پرکن پکیج شود به همین دلیل بهتر است که با یک متخصص تماس حاصل نمایید.

زنگ زدگی مبدل پکیج

زنگ زدگی لوله ای پکیج به دلیل فرسایش بوده و تنها راه حل آن تعویض مبدل ها می باشد و توصیه می شود که از یک متخصص برای این کار کمک بگیرید.

پوسیدگی قطعات داخلی پکیج

پکیج از جمله وسایلی است که در ساختمان همواره مورد استفاده قرار می گیرد و از همه مهم تر به علت سختی آب قطعات دچار پوسیدگی می شود که همین پوسیدگی در نهایت به نشت پکیج منجر می شود.

هزینه رفع نشتی پکیج

همان طور که در بالا عنوان شد نشتی در پکیج ها به دلایل مختلفی رخ می دهد و شدت آن نیز متفاوت می باشد. به همین دلیل قیمت رفع نشتی پکیج متغیر بوده و نمی توان قیمت ثابتی را برای آن تعیین کرد. جهت تخمین دقیق هزینه رفع نشتی ابتدا باید متخصص به محل مراجعه کرده و پس از بررسی دقیق پکیج و پیدا کردن محل نشت، قیمت آن را تعیین کند.

تاثیر نصب پکیج در نشتی

اتصالات پکیج از اهمیت بالایی برخوردار بوده و باید در هنگام نصب به آن توجه ویژه ای نمود. در صورتی که نصب پکیج و اتصالات توسط افراد ناشی انجام شده و در آن اصول و قوانین نصب رعایت نشود می تواند در مدتی کوتاه این اتصالات دچار آبریزی شود. در نتیجه بهتر است برای نصب پکیج خود از یک متخصص کمک بگیرید.

پیدا کردن محل نشت پکیج با دستگاه نشت یاب

در برخی مواقع پیدا کردن محل نشت کار آسانی نبوده و می تواند خسارات زیادی را به دنبال داشته باشد به همین دلیل بهترین روش برای پیدا کردن محل دقیق نشت استفاده از دستگاه های نشت یاب می باشد تا در کوتاه ترین زمان مشکل شما را برطرف کند.

این مطالب نیز برای شما مفید است :

تشخیص ترکیدگی لوله

تشخیص ترکیدگی لوله با دستگاه

رفع نم و رطوبت بدون تخریب

رفع نم و رطوبت با دستگاه

تشخیص نم و رطوبت

تشخیص نم و رطوبت با دستگاه

رفع نم و رطوبت

5/5 - (1 امتیاز)

admin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code