رفع نم و رطوبت درخانه

توسط : admin در تاریخ پنج‌شنبه 13 خرداد 1400 دسته : تعمیرات

آنچه در این مقاله می خوانید...

زیاد شدن نم و رطوبت در خانه از اتفاقات ناخوشایندی است که ممکن است برای افراد رخ بدهد و یکی از دغدغه های افراد برطرف کردن نم و رطوبت می باشد.

رفع نم و رطوبت در خانه

در این مقاله قصد داریم در مورد رفع نم و رطوبت در خانه صحبت کنیم. زیاد شدن نم و رطوبت در خانه از اتفاقات ناخوشایندی است که ممکن است برای افراد رخ بدهد و یکی از دغدغه های افراد برطرف کردن نم و رطوبت می باشد.نم و رطوبت به علت های گوناگونی می تواند اتفاق بیفتد و در صورتی که به موقع و به درستی تشخیص داده نشود، رطوبت به دیوار و یا ساختمان شما آسیب وارد می کند. بنابراین سرعت رفع نم و رطوبت از اهمیت بالایی برخوردار است. نم و رطوبت در ساختمان علائم زیادی دارد که در صورت مشاهده این علايم باید فورا آن را برطرف کرد.
دلایل زیادی می تواند باعث ایجاد نم و رطوبت شود که از جمله اصلی ترین و رایج ترین این دلایل نقص در لوله کشی می باشد. از جمله این نقص می توان به خرابی سیفون دستشویی، ایراد در تخلیه وان حمام، عدم اجرای صحیح کف شور و … اشاره کرد.

روش تشخیص وجود نم و رطوبت در خانه

استفاده از رطوبت سنج

یکی از روش های سنجیدن میزان رطوبت خانه، استفاده از رطوبت سنج می باشد. چنانچه رطوبت بالای ۶۰ بود نشان دهنده بالا بودن رطوبت خانه می باشد.

مشاهده کپک

قسمت هایی که در جوار حمام و یا سرویس بهداشتی است، معمولا دچار نم زدگی می شود ولازم است به آن قسمت ها توجه بیشتری کرد.

توجه به پنجره ها

در صوررتی که بر روی شیشه ها قطرات آب و یا بخار مشاهده کردید، این امکان وجود دارد که خانه دچار رطوبت شده باشد. البته ممکن است بخار به دلیل هوای گرم اتاق با سردی پنجره باشد.

مشاهده لکه آب

از دیگر نشانه های رطوبت، مشاهده لکه آب بر روی دیوار و یا سقف می باشد که باید سریع به آن رسیدگی شود.

بروز علایٔم آلرژی

رطوبت باعث آلرژی هایی همچون عطسه، آبریزش بینی، سوزش چشم و … می شود. در صورت مشاهده این علایٔم یکی از دلایل می تواند رطوبت باشد.

روش های رفع نم و رطوبت خانه

یکی از راه های رفع نم و رطوبت استفاده از رطوبت گیر می باشد. ولی در صورتی که قصد دارید به طور طبیعی رطوبت خانه را از بین ببرید، می توانید یکی از مراحل زیر را انجام دهید.

تهویه خانه

یکی از روش هایی که باعث کاهش رطوبت خانه می شود، کارکرد صحیح تهویه خانه می باشد. می توانید یک فن کوچک در بالای دیوار قرار بدهید تا هوای محیط تازه شده و مانع از افزایش رطوبت خانه شود.

دوش کوتاه و خنک تر

سمت های خانه که در جوار حمام هستند، بیشتر در معرض رطوبت می باشند و برای کم کردن احتمال نم مدت زمان دوش را کوتاه کرده و با آب خنک تری دوش بگیرید.

عایق بندی

با عایق بندی سقف بوی نم و رطوبت کاهش می یابد. یکی از راه های ورود نم از طریق کف می باشد خصوصا اگر استخر و سونا در کف قرار گرفته باشد.

اجتناب از خشک کردن لباس ها در خانه

آویزان کردن لباس های خیس در خانه می تواند باعث نم زدگی خانه شود و برای رفع نم و رطوبت بهتر است لباس ها را در خارج از خانه خشک نمایید.

استفاده از نمک

نمک می تواند از انتشار نم و رطوبت جلوگیری کند. مقداری نمک را درون ظرف ریخته و در قسمت نم دار قرار دهید، نمک رطوبت را به خود کشیده و باعث کاهش نم و رطوبت می شود.

جابجایی گیاهان

از دلایل دیگری که می تواند باعث ایجاد نم و رطوبت شود، گل و گیاه می باشد. بنابراین بهتر است گیاهان خود را در قسمتی از خانه که دارای تهویه مناسب است قرار دهید.

پرهیز از شستشوی دیوارها

برخی از بانوان بر روی تمیزی منزل خود حساس بوده و دیوارها را در فاصله زمانی کم با آب می شورند و این خود دلیل بر ایجاد نم و رطوبت می باشد. برای جلوگیری از رطوبت باید از پاشیدن مستقیم آب بر روی دیوارها خودداری کنید.

استفاده از ذغال چوب

استفاده از ذغال چوب از دیگر روش های رفع نم و رطوبت خانه می باشد. برای این کار باید یک سبد ذغال چوبی را پر کرده و در گوشه ای از اتاق نگه دارید.

استفاده از لیمو ترش

مقداری آب درون ظرف ریخته و چند قطره لیمو ترش درون آن بچکانید و در قسمت نم دار قرار داده تا بوی نم و رطوبت خانه کاهش یابد.

استفاده از جوش شیرین

ممکن است بوی نم از فرش بوده و برای رفع آن بهتر است مقداری جوش شیرین بر روی فرش ریخته تا نم را به خود جذب کرده و بوی بد آن را از بین ببرد.

استفاده از سرکه سفید

مقداری سرکه سفید را با آب مخلوط کرده و در آبپاش ریخته و در اطراف خانه اسپری کنید تا بوی نم و رطوبت خانه کاهش یابد.

استفاده از دارچین

دو قاشق چای خوری و کمی پوست پرتقال را داخل یک طرف مخلوط کرده و بر روی شعله اجاق قرار دهید تا هوای خانه مطبوع شود.

روش های پیشگیری از رطوبت

قبل از ایجاد نم و رطوبت در خانه بهتر است از این مشکل جلوگیری شود. با رعایت نکات زیر می توانید از ایجاد نم پیشگیری کنید:

خشک کردن لباس ها در خارج از خانه

استفاده از تهویه مناسب خصوصا در حمام ها و سرویس بهداشتی
جلوگیری از گرمای زیاد خانه
فاصله دادن گل و گیاهان با دیوار
روشن کردن هود آشپزخانه هنگام پخت وپز
از بالا بردن حرارت وسیله گرمایشی بیش از ۲۰ درجه سانتی گراد اجتناب نمایید.
آویزان کردن لباس های خیس در خانه باعث انتشار رطوبت می شود. در نتیجه از خشک کردن لباس ها در خانه بپرهیزید.
قرار دادن گیاهان در یک منطقه می تواند باعث ایجاد نم و رطوبت شود.
پرده ها را کنار بزنید تا نور خورشید به داخل خانه بتابد و باعث از بین رفتن نم و رطوبت شود.

عوارض نم و رطوبت خانه

بوی بد
کپک روی دیوارها
خرابی اموال و لوازم
آلرژی و مشکلات تنفسی
تجمع مگس و حشرات
رشد و تکثیر آفات
تخریب دیوار و سقف
زشت شدن نمای ساختمان
بروز بیماری های تنفسی

دلیل ایجاد نم و رطوبت

نم و رطوبت در اثر بارش باران

برخی از دیوارها ممکن است با بارش باران دچار نم و رطوبت شوند و برای رفع آن لازم است محل نفوذ باران را شناسایی کرده و منافذ آن را بست.

نم و رطوبت بر اثر تاسیسات ساختمانی

در صورتی که تاسیسات توسط افراد ناشی انجام شود، امکان نشتی و بروز نم و رطوبت وجود دارد.

نشتی و یا ترکیدگی لوله

نشتی و یا ترکیدگی لوله از جمله مشکلاتی است که اگر به موقع به آن رسیدگی نشود می تواند مشکلات زیادی را به وجود بیاورد. بنابراین در صورتی که احساس کردید که نم و رطوبت در خانه وجود دارد، سریع برای رفع آن تدابیری را بیندیشید.

استفاده از دستگاه تهویه

دستگاه های تهویه می تواند تاثیر زیادی در از بین بردن نم و رطوبت خانه داشته باشد و با استفاده از این سیستم می توان تا حدود زیادی باعث از بین بردن نم و رطوبت در خانه شد. در صورتی که نم و رطوبت به دلیل ترکیدگی لوله ها باشد باید ابتدا با استفاده از دستگاه های نشت یاب جلوی نم بیشتر را گرفته و سپس با استفاده از سیستم های تهویه نم و رطوبت را از بین برد.

مشکلات ایزوگام یا قیرگونی

از دیگر دلایلی که می تواند باعث بروز نم و رطوبت در خانه شود، مشکل در ایزوگام یا قیرگونی می باشد. بنابراین اگر لوله کشی های ساختمان مشکل نداشت حتما ایزوگام ساختمان خود را بررسی کنید.

استفاده از رطوبت گیر

رطوبت گیرها مانند دستگاه های تهویه عمل کرده و باعث از بین رفتن نم و رطوبت در خانه می شود. در واقع شما باید ابتدا علت نشت را پیدا کرده و پس از برطرف کردن آن، با استفاده از رطوبت گیرها نم و رطوبت دیوار و سقف را از بین ببرید.

عدم بندکشی کاشی ها

به دلیل سهل انگاری در ساخت برخی از ساختمان ها ممکن است به دلیل عدم بندکشی و آب بندی صحیح پس از مدتی باعث ایجاد نم و رطوبت در ساختمان شود که این خود می تواند پیامدهای بدی را به دنبال داشته باشد. بنابراین در این صورت باید مجدد درزهای کاشی ها را آب بندی و بندکشی کرد.

خشک کردن لباس ها در خانه

برخی از افراد لباس های خود را در خانه خشک می کنند که این خود می تواند باعث ایجاد نم و رطوبت شود. بنابراین در صورت امکان لباس ها را بیرون از خانه خشک نمایید.

گل و گیاهان

گاهی با نزدیکی زیاد گل و گیاهان به دیوار، نم و رطوبت موجود در گلدان ها به دیوارها منتقل می شود و این باعث بروز نم و رطوبت در دیوارها می شود.

پیشگیری از نم و رطوبت

برای جلوگیری از بروز نم و رطوبت در خانه باید راهکارهایی را در پیش گرفت که از جمله آن عبارت است از:
خشک کردن لباس ها در خارج از خانه
استفاده از تهویه مناسب خصوصا در حمام ها و سرویس بهداشتی
جلوگیری از گرمای زیاد خانه
فاصله دادن گل و گیاهان با دیوار
روشن کردن هود آشپزخانه هنگام پخت وپز

هزینه رفع نم و رطوبت

هزینه ثابتی را نمی توان برای رفع نم و رطوبت تعیین کرد زیرا نم و رطوبت به دلایل مختلفی رخ می دهد. برای تعیین هزینه رفع نم و رطوبت ابتدا باید دلیل آن مشخص شود و سپس قیمت آن برآورد شود.

بهترین روش رفع نم و رطوبت

استفاده از دستگاه های نشت یاب بهترین روش برای رفع نم و رطوبت می باشد. با استفاده از ان روش می توانید با کمترین زمان و پایین ترین قیمت ها نم و رطوبت را تشخیص داد و دیگر نیازی به کندن بخش های اضافی نیست.

رفع نم و رطوبت در سرویس بهداشتی

نم و رطوبت از مشکلاتی است که در سرویس های بهداشتی رایج است. این مکان ها بیشتر در معرض نم و رطوبت بوده و باید همواره کنترل شوند. دلایل زیادی می تواند برای نم و رطوبت وجود داشته باشد که از جمله آن می توان به نشت و ترکیدگی لوله کشی های سرویس بهداشتی، استفاده زیاد از آب گرم، عدم وجود تهویه مناسب و … اشاره کرد.
در صورتی که مشکل از ترکیدگی های لوله های آب و یا فاضلاب باشد باید پیش از بروز خسارات زیاد به ساختمان، با استفاده از دستگاه های نشت یاب این مشکل را حل کرد.

نشانه های نم و رطوبت

استشمام بوی نم در ساختمان
مشاهده لکه های آب بر روی سقف و دیوار
مشاهده لکه های زرد رنگ بر روی سقف و دیوار
پوسته پوسته شدن گچ دیوار و سقف
ترک خوردگی دیوار و سقف

این مطالب نیز برای شما مفید است :

تشخیص ترکیدگی لوله

تشخیص ترکیدگی لوله با دستگاه

رفع نم و رطوبت بدون تخریب

رفع نم و رطوبت با دستگاه

تشخیص نم و رطوبت

تشخیص نم و رطوبت با دستگاه

رفع نم و رطوبت

به این نوشته امتیاز دهید

admin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code