علت نشتی آب پکیج

توسط : admin در تاریخ چهارشنبه 12 خرداد 1400 دسته : تعمیرات

پکیج ها به دلایل مختلفی می توانند دچار نشتی شوند، در این مقاله قصد داریم علت نشتی آب پکیج را مورد بررسی قرار دهیم.

نشتی و سرریز شدن آب پکیج همواره یکی از مشکلاتی است که افراد با آن مواجه می شوند.

نشتی در پکیج می تواند به دلایل متعددی اتفاق بیفتد.

در صورت بروز این مشکل برای یافتن علت نشت باید تمامی علائم و نشانه ها را مورد بررسی قرار داده تا بتوانید دلیل نشت را تشخیص دهید.

دلایل نشتی پکیج عبارتنداز:

_ سوراخ شدن مبدل ها

پکیج ها دارای یک یا چند مبدل بوده که در صورت سوراخ شدن و یا ترک خوردن یکی از آن ها، باعث نشتی و سرریز شدن آب می شود.

بنابراین در هنگام مشاهده نشتی پکیج یکی از بخش هایی که باید مورد بررسی قرار گیرد، مبدل ها می باشد.
لازم به ذکر است که دو نوع پکیج وجود دارد یکی تک مبدله و دیگری دو مبدله که ابتدا باید بررسی کنید که پکیج شما از کدام نوع بوده و سپس علائم را بررسی کنید.

در پکیج های تک مبدله برخی اوقات پیش می آید که به علت ترک خوردگی یکی از مسیرهای ورودی و تردد آب در پکیج آب رادیاتورها و آب مصرفی بی علت داغ می گردند و هیچ گونه نشتی آبی نیز در پکیج مشاهده نمی شود.

در این مواقع شما قطراتی را در بدنه بیرونی مبدل ها مشاهده می کنید.
در پکیج های دو مبدله این مشکل شایع تر است و در صورتی که یکی از مبدل ها سوراخ شود، به آسانی آب از دستگاه جاری می شود.
در صورتی که مشکل از مبدل ها بود، بهتر است تعویض آن را به یک متخصص بسپارید تا به صورت اصولی این قطعه را تعویض کرده و مانع از نشت مجدد شوید.

برای جلوگیری از نشتی مجدد پکیج بهتر است به صورت دوره ای مبدل ها را سرویس کرده تا در صورت پوسیدگی و یا تحت فشار قرار گرفتن پیش از بروز مشکل، از آن جلوگیری شود.

علت نشتی آب پکیج
علت نشتی آب پکیج

_ پاره شدن اتصالات یا لوله های درون پکیج

پکیج ها برای تامین آب مورد نیاز خود برای فعالیت و همچنین تامین آب گرم مورد نیاز، دارای تعدادی لوله و اتصالات بوده که در صورتی که این اتصالات و لوله ها سوراخ شوند، می توانند یکی از دلایل نشتی پکیج باشند.

بنابراین دومین بخشی که در هنگام مشاهده نشتی پکیج باید مورد بررسی قرار گیرد، اتصالات پکیج می باشد.
از رایج ترین علت آبریزی یا همان نشتی آب از زیر دستگاه می تواند علت آن اتصالات دستگاه باشد، خراب شدن اوینگ و یا واشر در بین اتصالات به دلیل حرارت بالای پکیج می باشد.

اما گاهی نیز رسوب گرفتن و یا ضربه می تواند ترک هایی را در اتصالات ایجاد کرده که منجر به نشتی پکیج شود.
در صورتی که اتصالات پکیج دچار مشکل شده اند، توصیه می گردد مشکل را با یک متخصص در میان بگذارید تا مشکل شما را به صورت تخصصی و در کوتاه ترین زمان برطرف کنند.

_ خرابی شیر اطمینان و یا شیر تخلیه دستگاه

شیر اطمینان با شیر تخلیه یک از قطعات پکیج بوده به منظور کنترل فشار داخلی دستگاه و در زیر اتصالات آن قرار گرفته است. این شیر خصوصا در زمانی که به علت زیاد باز بودن شیرپرکن دستگاه و یا خرابی منبع انبساط و یا دیگر دلایل که باعث زیاد شدن بار پکیج شود، استفاده می شود و به وسیله این شیر فشار پکیج در این مواقع کنترل می گردد.

در بعضی مواقع اغلب به علت فرسودگی و یا ورود شوک گرمایی و یا ضربات ناگهانی این شیر دچار مشکل می شود و سبب نشتی می گردد. از بزرگ ترین علائم خرابی این شیر، افت فشار پکیج می باشد.

در صورتی که شیر اطمینان پکیج شما دچار مشکل شده بهتر است از یک متخصص کمک بگیرید تا به سرعت ایراد را برطرف کند.

_ نشت پکیج از قسمت پمپ

پمپ سیرکولاتور موجود در پکیج جهت گردش آب در راه مدار و گرم نمودن رادیاتورها یا لوله های پنج لایه بسیار کاربردی می باشد.

اغلب این پمپ ها بسیار مقاوم بوده اما پس از چند سال ضعیف شده و یا می سوزد که با سیم کشی اصولی و یا تعویض پمپ باعث از بین رفتن مشکل گرمایشی تجهیزات گرمایشی می گردد.
پمپ پکیج خصوصا در پکیج های دو مبدله به طور مرتب می بایست کار کند و این امر سبب می شود پکیج های دو مبدله دارای عمر کم تری در مقایسه با پکیج های تک مبدله باشند. برخی اوقات با ایراد پیدا کردن این پمپ ها، از اطراف پکیج ریزش آب مشاهده می شود که فشار پکیج نیز افت می کند.
در بسیاری از اوقات چنانچه خرابی پمپ دستگاه سبب نشتی آب و افت فشار پکیج باشد می توان برخی از قسمت های پمپ را تعمیر نمود اما در بعضی مواقع برای رفع نشتی پکیج تنها راه از بین بردن این مشکل، تعویض پمپ پکیج می باشد.

_ نشتی آب از قسمت شیر پر کن پکیج

هنگامی که شیر پر کن مشکل پیدا می کند اغلب سبب افزایش فشار داخلی پکیج می گردد زیرا آبریزی شیر پرکن سبب می گردد تا آب وارد مدار گرمایش گشته و این احتمال وجود دارد که واشر آب بندی آن دچار ایراد شده و افزایش فشار را به دنبال داشته باشد.

به همین علت از رایج ترین علت خرابی شیر پرکن افزایش فشار مدار پکیج می باشد.
اما اغلب به علت ترک خوردن قسمت زیرین شیر پرکن و یا پشت مهره ورودی، باعث سرریز شدن آب پکیج می گردد.
در صورتی که شیر پرکن سوراخ شده و یا ترک پیدا کرده باشد، تنها راه حل این مشکل، تعویض شیر پرکن می باشد.

ولی در صورتی که نشتی از پشت شیر پرکن اتفاق افتاده باشد، این احتمال وجود دارد که واشر آب بندی دچار ایراد شده و به راحتی و با تعویض واشر مشکل از بین می رود.
علت های عنوان شده در بالا از اصلی ترین و رایج ترین علت بروز نشتی در پکیج می باشد ولی دلایل دیگری از جمله خرابی منبع انبساط، خرابی شیلنگ و … نیز می تواند باعث بروز نشتی در پکیج شود.
بهتر است برای برطرف کردن نشتی پکیج خود از یک متخصص کمک گرفته تا به سرعت علت مشتی را پیدا کرده و آن را برطرف کند.

_زنگ زدگی مبدل پکیج

زنگ زدگی مبدل های پکیج از دیگر دلایل نشتی پکیج می باشد که برای رفع نشتی راهی جز تعویض مبدل نمی باشد. مبدل ها یکی از گران قیمت ترین قطعه پکیج بوده که به مرور و با استفاده مکرر می تواند باعث زنگ زدگی و یا پوسیدگی شده و منجر به نشتی پکیج شود.

برای جلوگیری از بروز این مشکل باید پکیج مرتبا سرویس شده و در صورت مشاهده فرسایش، پیش از نشت آن را تعویض نمود.

_پوسیدگی قطعات داخلی پکیج

پکیج ها از وسایل موجود در ساختمان بوده که همواره در حال فعالیت است و با توجه به سختی آب موجود در کشور، ممکن است پوسیدگی قطعات پکیج را به دنبال داشته باشد که این پوسیدگی می تواند منجر به بروز نشتی در پکیج شود.

بنابراین بهتر است پکیج خود را خصوصا در فصل زمستان به صورت مرتب سرویس نمایید تا این گرفتگی و سختی از بین رفته و فشاری به دستگاه شما وارد نشود.

_ مشکل در دیافراگم مبنع انبساط پکیج

با زیاد شدن دما، حجم آب نیز زیاد می شود، این حجم اضافی آب به دلیل پیام دیافراگم منبع انبساط با موضوع بالا رفتن انبساط پکیج، کنترل می گردد.

از این رو در صورتی که منبع انبساط خراب شود، حجم اضافی موجود در پکیج سرریز می شود.
نشتی در پکیج شاید راهکاری ساده داشته باشد ولی می تواند ریزش آب خرابی هایی را در خانه شما به وجود بیاورد، به همین علت باید پیش از بروز آن دستگاه را چک کرده تا از بروز این مشکل جلوگیری نمایید.

همچنین در صورت مشاهده نشتی مشکل را با یک متخصص در میان گذاشته تا به سرعت مشکل شما را حل کند.

_ عدم نصب صحیح پکیج

یکی از دلایلی که می تواند باعث بروز نشتی در پکیج شود، نصب نا صحیح اتصالت پکیج می باشد. اغلب افراد نصب پکیج را کاری ساده پنداشته و در نصب آن سهل انگاری می کنند و همین عامل باعث می شود که پس از مدتی استفاده، پکیج شما دچار نشتی شود. در نتیجه برای جلوگیری از بروز نشتی در پکیج بهتر است نصب آن را به یک متخصص بسپارید تا با نصب صحیح و اصولی باعث پیشگیری از این اتفاق شود.

نکات مورد توجه در هنگام نشتی پکیج

در صورتی که پکیج شما دچار نشتی شد، باید ابتدا تمامی شیرهای فلکه آب را ببندید تا مانع از گسترش آب در خانه شود زیرا این نشتی می تواند باعث خرابی خانه و نم زدگی دیوارها شود.
سپس دستگاه را از برق بکشید تا باعث اتصالی نشود.
تمامی شیرهای گاز ساختمان را ببندید تا از نشت احتمالی گازی نیز جلوگیری نمایید.
بعد از انجام مراحل بالا با یک متخصص تماس گرفته و مشکل را با آن ها در میان گذاشته تا نسبت به رفع پکیج شما اقدام نمایند.

راه های جلوگیری از نشت پکیج

بهتر است پیش از بروز نشتی در پکیج، از آن جلوگیری نمایید. یکی از این راهکارها رسوب گیری سالانه پکیج بوده که باعث می شود که سختی آب را از بین برده و مانع از ورود فشار به مبدل ها و اتصالات پکیج شود.
از دیگر راه های جلوگیری از نشتی، چک کردن اتصالات بوده تا در صورت بروز مشکل برطرف شود.
به طور کلی می توان گفت که سرویس سالانه پکیج می تواند مانع از بروز نشتی در پکیج شود. بنابراین همواره متخصصین توصیه می کنند که پکیج خود را به صورت دوره ای سرویس نمایید.

این مطالب نیز برای شما مفید است :

تشخیص ترکیدگی لوله

تشخیص ترکیدگی لوله با دستگاه

رفع نم و رطوبت بدون تخریب

رفع نم و رطوبت با دستگاه

تشخیص نم و رطوبت

تشخیص نم و رطوبت با دستگاه

رفع نم و رطوبت

به این نوشته امتیاز دهید

admin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code