اجزای تشکیل دهنده پکیج

توسط : admin در تاریخ دوشنبه 31, مه 2021 دسته : تعمیرات

شرح اجزا و قطعات پکیج:

با توجه به اطلاعات بخش های قبل، در این بخش به بررسی و شرح برخی قطعات پکیج پرداخته می شود. در ادامه نمایی از دو پکیج تک مبدل و دو مبدل به همراه معرفی قطعات آمده است. با این یادآوری که وجود یا عدم وجود برخی قطعات بستگی به عملکرد و طراحی دستگاه ساخته شده توسط سازنده دارد و به طور کلی نشانگر قوت و ضعف دستگاه نخواهد بود. از آنجا که شرح همه قطعات به کار گرفته در پکیج به علت فراوانی تنوع از حوصله مطلب خارج است لذا در ادامه به چگونگی عملکرد و ساختار برخی قطعات پرداختیم.

قطعات پکیج را می توان به دو دسته تقسیم بندی کرد:

– الکترونیکی
– مکانیکی

– قطعات الکترونیکی خود به سه دسته تقسیم بندی می شوند

– برد ها که وظیفه کنترل و اجرای برنامه های درخواستی را که در آن ذخیره شده است را دارند
– قطعاتی که فقط با فرمان برد کنترل، عملیات لازم را اجرا می کنند که معمولا از برق ۱۱۰ و ۲۲۰ ولت تغذیه می کنند.
– قطعاتی که تغییرات را به برد کنترل گزارش می دهند و برد به نسبت این اخبار به قطعات مجری فرمان دستور انجام عملیات را صادر می کند.

بردها:

در پکیج های قدیمی از برد کنترل استفاده نمی شد و فقط یک یا چند ترموستات یا آکوستات توسط چند قطعه مکانیکی کنترل می شدند. اما اکنون در پکیج ها از انواع و اقسام برد ها استفاده می شود.

برد کنترل وظیفه دارد طبق برنامه هایی که در کارخانه سازنده آن ذخیره شده است و نیاز هایی که مصرف کننده به آن اعلام میکند، قطعات را کنترل کرده تا نیاز مصرف کننده برطرف شود. در برخی از شرکت ها این وظایف را به دو یا سه برد محول می کنند تا در صورت خراب شدن مصرف کننده هزینه کمتری متحمل شود.

اجزای تشکیل دهنده پکیج
اجزای تشکیل دهنده پکیج

اجزای تشکیل دهنده پکیج

همیشه یک برد وجود دارد که میکرو چیپ یا همان حافظه داخلی بر روی آن نصب شده و به قطعات اصلی دستگاه متصل است، به این قطعه برد اصلی کنترل گفته می شود. در دستگاه هایی که صفحه نمایشگر دیجیتال دارند معمولا از یک برد دیگر نیز استفاده می شود که با چند رشته سیم به برد اصلی متصل است. وظیفه این برد نمایش وضعیت های مختلف دستگاه است. وظیفه دیگر این برد دریافت و درخواست های مصرف کننده و اعلام آن به برد اصلی دستگاه است.
برد دیگر که در اکثر مواقع با برد اصلی دستگاه ادغام شده است برد جرقه زن نام دارد. تعداد دستگاه هایی که در آنها، برد جرقه زن از قسمت برد اصلی جدا شده است بسیار کم هستند. برد جرقه زن می تواند چسبیده به برد اصلی دستگاه یا بر روی شیر گاز و یا در محوطه پایین دستگاه نصب شده باشد.

به این نوشته امتیاز دهید

admin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code