تشخیص ترکیدگی لوله امروزه با روش های جدید بدون اتلاف وقت انجام می شود. استفاده از روش های سنتی برای تشخیص ترکیدگی لوله همراه با شکافتن مسیر لوله ها مستلزم وقت و هزینه زیادی است در حالی که شما می توانید به راحتی با استفاده از روش های جدید مانند تشخیص ترکیدگی با دستگاه های پیشرفته ، مکان دقیق شکاف را حتی برای لوله های آب که در عمق زمین هستند انجام دهید.

اگر بخواهیم مهم ترین دلایل را برای ترکیدگی لوله ها در عمق زمین یا لوله های سطحی عنوان کنیم می توان به کهولت سن یا فشار زیاد بر روی لوله ها مانند رد شدن ماشین های سنگین اشاره کرد. گاها در فصل هایی که دما تا حد زیادی کاهش پیدا می کند لوله ها بر اثر برودت هوا و سرد و گرم شدن های مداوم دچار نشتی می شوند. با این حال نشت یابی لوله های سطحی مانند لوله های فاضلاب به صورت دقیق از مهم ترین دلایل استفاده از دستگاه های تشخیص ترکیدگی لوله می باشد. البته نباید فراموش کرد که روش های سنتی تشخیص ترکیدگی لوله ها گاها خود باعث آسیب به مکان دیگری از لوله ها یا حتی آسیب به لوله های زیرین می شوند. گاها در تشخیص محل ترکیدگی لوله های آب بدون دستگاه مردم تا چند روز هم دچار قطعی آب می شدند.

مهم ترین روش های تشخیص ترکیدگی لوله با دستگاه

بی شک  تا کنون تکنولوژی های جدید روش های متعددی را برای تشخیص ترکیدگی لوله ها ابداع کرده است که هر کدام برای تشخیص لوله های مشخصی استفاده می شوند. البته بسیاری از این روش ها را می توانید به صورت مختلط برای تشخیص ترکیدگی چند نوع از لوله های سطحی و عمقی استفاده کنید.

این روش ها شامل موارد زیر می باشند:

  • تشخیص ترکیدگی لوله با دستگاه آکوستیک در شبکه آب شهری
  • دستگاه نشت یاب لوله با امواج رادیویی در شبکه آب
  • تشخیص ترکیدگی لوله با استفاده از دستگاه های آکوستیک عقربه ای
  • تشخیص ترکیدگی لوله با استفاده از دستگاه آکوستیک تمام دیجیتال

اکثر این روش های تشخیص ترکیدگی لوله با دستگاه از طریق امواج ، محل دقیق نشتی را نشان می دهند. امواج رادیویی که می توانند برد بیشتری از مسافت را طی کنند اغلب برای پیدا کردن نشتی لوله های آب که معمولا در عمق زمین کار گذاشته می شوند استفاده خواهند شد. مهم ترین دلیلی که می تواند این روش را نسبت به روش های سنتی برتری دهد عدم نیاز به تخریب و بررسی مستقیم لوله ها است.

حتی این دستگاه ها می توانند نشتی های کوچکی که گاها تنها باعث بروز عوامل هزینه ساز مانند ایجاد رطوبت در دیوار ها یا ریزش گچ دیوارها می شوند را تشخیص دهند. این عوامل ممکن است در ابتدا جزیی و بی اهمیت بی نظر برسند اما در طولانی مدت می توانند هزینه های زیادی را در تعمیرات محل تخریب به وجود آورند.

روش های تشخیص ترکیدگی لوله با دستگاه

قیمت تشخیص ترکیدگی لوله با دستگاه بر اساس روش های مختلف

مهم ترین عاملی که در تعیین قیمت تشخیص ترکیدگی با دستگاه اثر گذار می باشد نوع دستگاه استفاده شده در این روش و عمق محل کارگذاری لوله ها می باشد. عوامل دیگری که می توانند دراین پروسه اثر گذار باشند شامل موارد زیر هستند:

  • متراژ محل مشکوک تشخیص ترکیدگی لوله

هر چقدر متراژ محل مشکوک تشخیص ترکیدگی لوله ها بیشتر باشد بی شک هزینه و زمانی که باید برای تشخیص ترکیدگی مکان لوله استفاده شود بیشتر خواهد شد. در نتیجه تکنیسین ها باید هزینه بیشتری برای تشخیص محل ترکیدگی انجام دهند ، همین امر می تواند تا حدود زیادی میزان هزینه های ترمیم و تشخیص ترکیدگی با دستگاه را افزایش دهد.

  • مدت زمان تشخیص محل دقیق ترکیدگی لوله

عامل دومی که هزینه های تشخیص ترکیدگی لوله با دستگاه را افزایش می دهد مدت زمانی است که باید صرف تشخیص محل ترکیدگی لوله به خصوص لوله های زیرین مانند لوله های پرفشار آب شود.

هزینه های جانبی دیگری هم می توانند در تشخیص محل ترکیدگی لوله با دستگاه شما را درگیر کند که از جمله مهم ترین آنها می توان به نوع و کیفیت لوله های استفاده شده یا قدمت آنها اشاره کرد. البته وسعت ترکیدگی لوله هر چقدر بیشتر شود امکان تشخیص سریع تر است اما هزینه هایی که در رفع تخریب استفاده می شود به مراتب بیشتر خواهد شد. روش هایی که برای ترمیم لوله ها استفاده می شود می تواند در تعیین هزینه ها بسیار موثر باشد، گاها برای کاهش هزینه های ترمیم لوله های سطحی مانند لوله های فاضلاب از روش روکار کردن لوله ها استفاده می شود.

آیا هرکسی می تواند از دستگاه های تشخیص ترکیدگی لوله ها استفاده کند؟

البته باید توجه کنید که هر کدام از این دستگاه ها دارای تکنسین های ماهر مخصوص به خود هستند و هر فرد عادی نمی تواند از این دستگاه ها استفاده کند. همچنین دستگاه های تشخیص ترکیدگی لوله نمونه خانگی ندارند. دستگاه های تشخیص ترکیدگی لوله  به مراتب قیمت های متفاوتی دارند اما دستگاه های دیجیتال که با امواج رادیویی یا مادون قرمز کار می کنند از تکنولوژی های جدیدتری در آنها استفاده شده است در نتیجه کار را برای تکنسین ها راحت تر کرده است و قیمت آنها تا حدود زیادی بالاتر است. کیفیت و زمان تشخیص ترکیدگی لوله ها با استفاده از دستگاه های تشخیص امواج گاما به مراتب بهبود پیدا کرده است.