در این مقاله قصد داریم راهکارهای رفع وتشخیص نم و رطوبت با دستگاه را به شما آموزش دهیم. نم و رطوبت یکی از مشکلات جدی در ساختمان می باشد که همواره برخی از افراد با آن دست و پنجه نرم می کنند. ترکیدگی لوله ها می تواند به سرعت به ساختمان شما آسیب برساند به همین دلیل باید هر چه زودتر نسبت به رفع آن اقدام نمایید. در گذشته به روش سنتی ترکیدگی و نشت لوله ها تشخیص داده می شد که روشی دقیق و سریعی نبود و باید چند نقطه از ساختمان تخریب می شد تا محل نشت لوله پیدا شود که این کار به زمان زیادی نیاز داشته و همینطور هزینه این کار نیز زیاد بود. ولی امروزه با استفاده از دستگاه های نشت یاب به راحتی و در کوتاه ترین زمان می توان محل دقیق نشت را پیدا کرد.

علل ایجاد نم و رطوبت

_ نم و رطوبت در خانه علائم زیادی داشته و به دلایل مختلفی ممکن است رخ دهد، از جمله اصلی ترین دلیل نم زدگی ساختمان بروز مشکل در لوله کشی ساختمان می باشد.

_ گاهی ممکن است که لوله های آب و یا فاضلاب دچار نشتی و یا ترکیدگی شود که باید سریع جلوگیری شود. گاهی یک نشت کوچک در لوله کشی ها می تواند باعث خرابی های زیادی گردد بنابراین باید هر چه زودتر نشتی آن گرفته شود. برای این که نشتی پیدا شود باید از دستگاه های نشت یاب استفاده کرد تا در زمانی کوتاه محل دقیق نشت را پیدا کرد.
_ پوسته پوسته شدن دیوار و یا سقف از دیگر دلایل نم و رطوبت می باشد.
_ از دیگر دلایل نم و رطوبت می توان به زرد شدن رنگ دیوار و یا سقف اشاره کرد.
_ در صورتی که قبض آب شما نسبت به دوره های قبل بیشتر شد، احتمالا یکی از لوله های آب دچار نشت شده و باید بررسی شود.
_ چنانچه بعضی از گچ دیوار و یا سقف شما ریخته می توانید پی به نم و رطوبت خانه ببرید.
_ قطرات آب از دیگر نشانه های نم و رطوبت می باشد.

نحوه تشخیص نم و رطوبت در خانه

_ مشاهده لکه های آب بر روی سقف و یا دیوار
_ زرد شدن رنگ قسمتی از سقف و یا دیوار
_ استشمام بوی نم و رطوبت در خانه
_ پوسته پوسته شدن بخشی از سقف و یا دیوار
_ زیاد شدن حشراتی مانند مگس در خانه

رفع و تشخیص نم و رطوبت با دستگاه

نشتی و ترکیدگی لوله آب

وجود نشتی و ترکیدگی لوله آب از مهم ترین و اصلی ترین دلیل ایجاد نم و رطوبت در خانه می باشد. لازم به ذکر است که در ابتدا امکان دارد که نشتی کم و سطحی باشد ولی به مرور زمان بیشتر شده و حتی ممکن است مشکلاتی مانند تخریب و یا پوسته پوسته شدن محل نشت را به همراه داشته باشد. بنابراین باید در صورت مشاهده کوچک ترین نم و رطوبتی در خانه نسبت به رفع آن اقدام نمایید. برای این کار بهتر است با استفاده از دستگاه های نشت یابه محل دقیق  ترکیدگی  ویا نشت لوله را پیدا کنید.