عیب یابی و تعمیر انواع پکیج

عیب یابی و تعمیر انواع پکیج

در گام نخست عیب یابی باید گفت که آنالیز ایرادات و تقسیم قطعات، می تواند شما را در این امر کمک نماید. اگر دستگاه پکیج روشن شد و فن آن شروع به کار کرد، اما شعله ای در آن روشن نشد، می توان گفت که تهویه پکیج و لوله خروج گاز منواکسید به درستی کار نمی کند.

برای رفع این مشکل باید ابتدا مسیر خروج گاز منو اکسید کربن را چک کرد. جدا کردن لوله دودکش و روشن نمودن دوباره دستگاه می تواند نشان دهنده ایراد این قسمت باشد. تست شدن فن، شلنگ های ارتباطی، ونتوری، سیم های اتصال، پرشر فن و برد کنترل از دیگر اموری است که باید در صورت بروز این مشکل انجام داد.

در صورت عملکرد صحیح سیستم گرمایش و عدم تولید گرمای مطلوب در رادیاتورها، می توان گفت که مشکلات زیر رخ داده اند:

  • کم بودن حرارت دستگاه پکیج به نسبت مساحت فضای ساختمان
  • کم بودن فشار گاز ساختمان و یا عدم تنظیم شیر گاز
  • به کار بردن سوپاپ بای پس نا مناسب در دستگاه
  • وجود هوا در مدار دستگاه پکیج
  • بروز مشکل در پمپ و یا دقت ان تی سی گرمایش
  • رسوب گرفتن بخش های مختلف دستگاه نظیر مبدل و یا رادیاتورها
  • بروز اشکال در پتانسیومتر گرمایش

در صورت بروز هر یک از مشکلات فوق، میزان گرمایش منزل با مشکل مواجه خواهد شد. در نتیجه کمک گرفتن از متخصصان این حوزه می تواند کمک زیادی به شما کند.

اما اگر روشن شدن پکیج با جرقه و یا با انفجار همراه باشد، باید دلایل آن را در موارد زیر جست جو نمود. برای مثال ممکن است که فشار گاز در دستگاه تنظیم نباشد. همچنین ممکن است که فاصله مناسبی بین الکترود جرقه زن و مشعل وجود نداشته باشد. در صورت بسته شدن سوراخ های مشعل نیز این مشکل به وجود خواهد آمد.

در صورت وجود نوسان در آب گرم مصرفی، می توان گفت که کم بودن فشار آب ساختمان، استفاده هم زمان از چند شیر مصرفی، به کار بردن پمپ فشار نا مناسب در ساختمان و وجود مشکل در شیر سه راهه در دو مبدل می توانند دلایل بروز این اشکال باشند.

عدم تطابق دمای مدار گرمایش و دمای آب مصرفی می تواند به این دلایل باشد: فشار کم آب ساختمان، عملکرد نادرست سوپاپ بای پس در تک مبدل، ایجاد رسوب در مبدل اصلی، عملکرد نادرست پتانسیومتر مصرفی در برد پکیج و وجود اشکال در برد کنترل دستگاه

در صورت ریست شدن دستگاه پس از تشکیل شعله می توان گفت که میله یون دچار مشکل است و یا اتصال به زمین میله یون دچار مشکل گردیده و با بدنه اتصال دارد. همچنین این مشکل می تواند به برد کنترل دستگاه نیز مرتبط باشد.