مقدمه

رفع نم و رطوبت با دستگاه های مخصوص یکی از مهم ترین روش های بدون تخریب برای رفع نم دیوار و کف می باشد. امروزه نم و رطوبت حتی در آپارتمان های جدید به یک مشکل اساسی تبدیل شده است واین مشکل تنها به ساختمان های قدیمی منتهی نمی شود. نم شدید گاها باعث تخریب دیوار ها در زمان کوتاهی می شود در نتیجه هزینه های ناشی از بازسازی دیوار ها به مراتب بسیار بالاتر است. دستگاه های مخصوص برای رفع نم و رطوبت ساخته شده اند که در کمترین زمان ، مکان نشتی آب را تشخیص می دهند و با استفاده از گرما به سرعت نم را از بین می برند. پس از رفع نم دیوار شما می توانید اقداماتی مانند گچ کاری دیوار یا عایق رطوبتی انجام دهید. عمده ترین دلیل به وجود آمدن نم در منازل لوله کشی نادرست فاضلاب و لوله ها در سطح و فرسوده بودن آنهاست. عدم اجرای صحیح کف شور ها و جمع شدن آب روی سقف و تخلیه نکردن آن ها از سایر دلایل ایجاد رطوبت در دیوارها و کف می باشد.

رفع نم و رطوبت

رفع نم و رطوبت با دستگاه معمولا پس از اقدامات ساده برای از بین بردن رطوبت انجام می شود. این اقدامات شامل باز گذاشتن پنجره ها در فصل گرما برای کاهش رطوبت داخلی منازل، کاهش استفاده از دستگاه های ایجاد بخار در محیط های بسته ،سرویس دوره ای تاسیسات موتور خانه ها و کولر های آبی، جلوگیری از جمع شدن آب روی سقف ها و غیره است. در صورتی که منازل دارای کرسی مناسب نباشند و سطح کف خانه به سطح زمین مرطوب نزدیک باشد امکان ایجاد نم و طوبت در خانه بسیار شدید است. بند کشی در بین کاشی و سرامیک و ریختن دوغاب سنگ و سیمان در کناره کاشی های سرویس بهداشتی و کاشی و کف باید هر چند وقت یکبار مجددا انجام شود.

رفع نم و رطوبت با دستگاه به دلیل ترکیدگی لوله آب

اگر مشکل ترکیدگی یا نشتی لوله های آب در زیر ساختمان باشد با استفاده از ساده ترین روش ها می توانید آن را حل کنید. این روش نسبت به گرفتگی و رفع ترکیدگی لوله های فاضلاب راحت تر انجام می شود. برای تشخیص این نوع نم و طوبت داخلی ساختمان یک لایه فویل آلومینیومی را به اندازه 20 در 20 جدا کنید و به سطح دیوار بچسبانید به صورتی که نم و رطوبت به پشت این قطعه وارد نشود. بعد از دو روز فویل را باز کنید اگر لایه رویی فویل نم داشته باشد یعنی امکان نم و رطوبت در داخل منزل است ، اما اگر لایه زیرین باشد یعنی رطوبت از داخل دیوار ها است. برای رفع نم و رطوبت داخل دیوار ها و کف باید سریعا اقدام شود. این رطوبت معمولا در فصول سرد باعث ریزش سریع تر دیوار ها می شود. 

تشخیص ترکیدگی لوله با دستگاه در این حالت به سرعت انجام می شود. فشار آب توسط دستگاه سریعا در نقطه خاص تشخیص داده می شود و امکان بازسازی لوله مهیا خواهد شد. گاها فشارهایی که به لوله های آب سطحی وارد می شود باعث ایجاد اینگونه نشتی ها می شود. همچنین اگر مشکل جمع شدن آب باران در زیر ساختمان یا بالای سقف ها باشد امکان تخلیه آب تنها با استفاده از دستگاه های مخصوص امکان پذیر است به خصوص هر چقدر تجمع آب در نقطه ی پایین تر باشد ، امکان دسترسی برای تخلیه  به سادگی امکان پذیر نمی باشد. رفع نم دیوار بدون تخریب با دستگاه در این روش امکان پذیر خواهد بود.

رفع نم و رطوبت با دستگاه به دلیل نشتی لوله فاضلاب

نشتی لوله فاضلاب یکی از عوامل ایجاد نم و رطوبت در کف است. این لوله ها به دلیل فرسودگی و نزدیکی به سطح ، نیاز به بازسازی و مرمت دارند و گاها این تاخیر در تعمیرات باعث ایجاد نشتی در منازل قدیمی می شود. رفع نم و رطوبت با دستگاه ارزان در این حالت از سایر روش ها بهتر وسریع تر انجام می شود. لوله ها به سرعت توسط دستگاه های مخصوص بازرسی می شوند و مکان شکستگی با استفاده از دستگاه ها تشخیص داده می شود. مهم ترین روش برای رفع نم و رطوبت با دستگاه دارای اشعه مادون قرمز می باشد. این دستگاه عملا می تواند گرمای زیادی را در کمترین زمان تولید کند در نتیجه به سرعت نم و رطوبت را از بین می برد. برای از بین بردن رطوبت کف خانه با دستگاه از این روش استفاده می شود. لکه گیری های خاص دیوارها با استفاده از همین دستگاه ها انجام می شود. کیفیت بالای دستگاه رفع نم و رطوبت اشعه های مادون قرمز و گاما باعث شده که این روش نسبت به روش های قدیمی جایگاه خاصی برای از بین بردن رطوبت منازل داشته باشد .

رفع نم و رطوبت با استفاده از دستگاه های مخصوص

رفع نم ورطوبت برای هر مکان باید با دستگاه های خاص انجام شود. بی شک این دستگاه ها برای مکان هایی مانند استخر ها یا مکان هایی که دارای نم شدید هستند با قدرت بالاتری استفاده می شوند. تشخیص نم و رطوبت با استفاده از دستگاه های مخصوص دیگر به عنوان مکمل این دستگاه انجام می شود. به طور کلی هزینه ای که برای شناسایی دقیق مکان ایجاد کننده رطوبت یا دستگاه های مخصوص رفع نم و رطوبت پرداخت می شود بسیار پایین تر از هزینه های مورد نیاز برای تعمیر ساختمان ها است. در ساختمان های بزرگ و آپارتمان ها در صورت ایجاد نم و رطوبت در دیوار ها و تخریب یکی از دیوار های باربر باید کل دیوار ها و سیستم آب و فاضلاب ساختمان مرمت شود در نتیجه هزینه این عمل تا چند برابر بیشتر از هزینه های رفع نم و رطوبت با دستگاه است.