نم و رطوبت از معضلاتی است که در بسیاری از خانه ها به چشم می خوردند و همواره یکی از دغدغه های افراد از بین بردن نم و رطوبت می باشد. بنابراین افراد در پی راهکارهایی برای رفع نم و رطوبت هستند.
ما در این مقاله قصد داریم به شما راهکارهایی ارائه دهیم تا شما بتوانید به راحتی این نم و رطوبت را از خانه خود ریشه کن نمایید.

راه های رفع نم و رطوبت

راه های رفع نم و رطوبت

استفاده از رطوبت گیر

اولین و ساده ترین راهکاری که برای رفع نم و رطوبت به ذهن افراد خطور می کند، استفاده از رطوبت گیر می باشد. رطوبت گیرها ابزاری جهت رفع نم و رطوبت که کارکردی مانند سیستم های تهویه دارد. برای رفع نم و رطوبت باید این دستگاه را در جوار محل نم زده قرار دهید.

استفاده از سیستم تهویه

راهکار دیگری که برای رفع نم و رطوبت می توان از آن استفاده کرد، روشن کردن سیسیتم تهویه می باشد. با روشن کردن سیستم تهویه می توانید به از بین بردن نم و رطوبت ساختمان کمک کنید.

رفع نشتی لوله ها

یکی از علت های نم و رطوبت می تواند نشتی در لوله ها باشد. بنابراین برای رفع نم و رطوبت خانه نشتی لوله ها را برطرف کنید.

باز کردن پنجره ها

با باز کردن پنجره ها هوای تازه وارد خانه می شود و همین عامل باعث کاهش رفع و رطوبت خانه می شود. بنابراین در صورت مشاهده نم و رطوبت در خانه پنجره ها را باز نمایید.

استفاده از نمک

همان طور که می دانید نمک خاصیت رطوبت گیری داشته و برای رفع نم و رطوب ساختمان می توانید درون یک ظرف مقداری نمک ریخته و در محل مشاهده نم قرار دهید تا نم و رطوبت جذب نمک شود.

عایق کاری

برای از بین بردن نم و رطوبت ساختمان بهتر است کف، سقف و دیوارهای ساختمان را عایق کاری کنید تا از نفوذ آب به داخل ساختمان جلوگیری شود.

علت های نم و رطوبت

نم و رطوبت در خانه می تواند به دلایل زیادی اتفاق بیفتد.

اما دلایل اصلی نم و رطوبت عبارت است از:

نشت و یا ترکیدگی لوله ها
عدم عایق کاری ساختمان
شستشوی دیوارها با آب زیاد
نفوذ باران به داخل ساختمان
نحوه تشخیص نم و رطوبت

تشخیص نم و رطوبت کار سختی نبوده و شما با نگاه کردن به سقف و یا دیوار ساختمان می توانید نم و رطوبت را تشخیص دهید.

از علایم و نشانه های نم و طوبت به شرح زیر می باشد.

پوسته پوسته شدن دیوار و یا سقف
مشاهده تغییر رنگ سقف و یا دیوار
مشاهده لکه آب بر روی دیوار و یا سقف
مشاهده قطرات آب بر روی دیوار و یا صقف
ترک و ایجاد درز بر روی سقف و یا دیوار

پیشگیری از نم و رطوبت

بررسی دوره ای لوله کشی ها

نشتی و تشخیص ترکیدگی لوله ها می تواند باعث ایجاد نم و رطوبت شود و برای جلوگیری از این مشکل، بهتر است هر شش ماه یک مرتبه لوله کشی های ساختمان، پکیج ها، ماشین لباسشویی و ... را مورد بررسی قرار داده تا در صورت فرسودگی آن را تعویض نمایید.

عدم شستشوی دیوار با آب زیاد

برخی از خانم ها دارای وسواس زیادی بوده و به صورت مرتب دیوارهای منزل را با آب شستشو می دهند و همین باعث ایجاد نم و رطوبت می شود. بنابراین بهتر است دیوارها را با استفاده از یک دستمال مرطوب تمیز نمایید.

خشک کرد لباس های خیس در خارج از منزل

خشک کردن لباس ها در ساختمان می تواند باعث ایجاد نم و رطوبت شود. بنابراین بهتر است لباس های خیس را از ساختمان خارج کرده تا از ایجاد نم و رطوبت جلوگیری شود.

گرفتن درزهای ساختمان

گاهی ممکن است آب از درزهای موجود در سقف، دیوار و یا کف ساختمان، وارد خانه شده و باعث به وجود آمدن نم و رطوبت شود. بنابراین بهتر است برای جلوگیری از نفوذ نم و رطوبت به ساختمان، درزهای موجود را بپوشانید.

عوارض نم و رطوبت

نم و رطوبت در ساختمان می تواند عوارضی چون :
بوی نامطبوع در خانه
تجمع مگس
به وجود آمدن کپک در محل نم و رطوبت
رشد و تکثیر حشرات و آفات در ساختمان
ایجاد قارچ و باکتری در خانه
کاهش مقاومت ساختمان
ایجاد آلرژی و بروز مشکلات تنفسی