مقدمه

رفع نم و رطوبت خانه و کاهش اثرات منفی آن روی دیوار ها و کف منازل یکی از مشکلاتی است که در اکثر منازل دیده می شود. یکی از مهم ترین دلایل این مشکلات عدم زهکشی صحیح در بین دیوارها و کف سرویس بهداشتی یا نشتی لوله های آب و فاضلاب در زیر ساختمان ها است که به درستی و در زمان مناسب تشخیص داده نشده است. برای برطرف سازی این مشکلات ابتدا باید منشا اصلی آن حل شود و سپس نم و رطوبت دیوار به طور کامل برطرف شود. بهترین روش برای رفع نم و رطوبت روشی است که به دیوار ها آسیب نزند و با استفاده از آن بدون تخریب ، نم برطرف شود. روش های خانگی برای حل این مشکلات نمی تواند به طور کامل نم را از بین ببرند ، مگر اینکه با روش های صحیح در مدت زمان کوتاه ، منشا نم از بین برود و سپس با استفاده از روش های طولانی مدت ، نم به طور کلی از دیوار ها خارج شود. برای حل این مشکل نیازی به هزینه های بالا نیست. تنها با روش های ساده و استفاده از تکنسین های مجرب و دستگاه های مخصوص تشخیص نشتی لوله های آب و فاضلاب می توان این مشکل را برطرف کرد.

تشخیص نشتی لوله

امروزه از بین بردن نم و رطوبت در ساختمان ها به یکی از مشکلات اساسی تبدیل شده است. در صورت عدم تشخیص صحیح برای این مشکل ممکن است نم دیوار باعث ریزش رنگ و گچ دیوار و حتی در موارد شدیدتر باعث خرابی دیوارها شود. بهترین راه برای رفع نم و رطوبت استفاده از خدمات شرکت هایی است که با استفاده از دستگاه های مخصوص در مدت زمان کوتاه ، مکان نشتی را تشخیص می دهند و با استفاده از لوله گذاری جدید ، این مکان بازسازی می شود. در بعضی موارد حتی نم موجود در دیوار ها بین 60 تا 70 درصد می باشد. عدم استفاده از تراس و فونداسیون درست در ساختمان هایی که نزدیک به سطح آب هستند یا در نقاط پربارش قرار گرفته اند باعث ایجاد نم شدید در کف ساختمان ها و دیوار ها می شود.

عوارض منفی نم و رطوبت در منازل

  • مگس ها
  • بوی بد رطوبت
  • خرابی دیوار ها و کف ساختمان
  • کپک زدن دیوار ها
  • تکثیر باکتری و قارچ در دیوار ها

هیچ چیز بدتر از بوی بد رطوبت دیوار و کف نمی باشد. این رطوبت می تواند باعث ایجاد ترک در کف سرامیک ها شود. همچنین باکتری و قارچ ها در این محیط به سادگی رشد می کنند و باعث ایجاد بیماری های پوستی می شوند. آلرژی های مزمن تنفسی و روماتیسم مهم ترین مشکلاتی است که در اثر نم و رطوبت منازل به وجود می آید. رفع نم و رطوبت با دستگاه تنها در چند ساعت انجام می شود. بسیاری از دستگاه ها با استفاده از اشعه ها به سرعت محیط را گرم می کنند و باعث خروج کامل آب از لایه های بین دیوار می شوند. رفع نم و رطوبت با روش های خانگی تنها در زمانی امکان پذیر است که محل اصلی نشتی رطوبت از بین برود. تهویه مناسب در منازل یکی از راه های خانگی پر استفاده پس از رفع نم دیوار است.

رفع نم و رطوبت در کف منازل

پس از رفع منشا رطوبت در کف منزل باید با استفاده از دوغاب سیمان موضع مورد نظر پر شود و در بین سرامیک های کف حمام و سرویس بهداشتی از دوغاب سیمان استفاده شود. فونداسیون صحیح و استفاده از کرسی برای منازلی که در محیط های پر بارش هستند توصیه می شود. باید توجه کنید که نشتی های آب و فاضلاب باید فورا برطرف شود در غیر این صورت می تواند وخامت های بیشتری ایجاد کند. ساده ترین روش برای رفع نم و رطوبت دیوارها استفاده از دستگاه های مخصوص است. کیفیت این دستگاه ها و استفاده از تکنولوژی های جدید امکان رفع نم و رطوبت را در مدت زمان بسیار کم مهیا کرده است.

رفع نم و رطوبت دیوار ها ساده تر است زیرا انشعابات آب و فاضلاب معمولا در کف قرار دارند و کف نسبت به نفوذ آب مستعد تر است. هزینه ای که برای رفع نم و رطوبت با دستگاه پرداخت می شود نسبت به عوارض جانبی بعدی ناشی از نفوذ نم به لایه های جانبی بسیار کمتر است.