علت گرفتگی چاه فاضلاب و تخلیه چاه به دلیل وجود جامداتی است که از راه لوله فاضلاب وارد آن می شوند. گاهی وجود ضایعات در لوله ها همانند پرز مو، چربی موارد، افتادن مواد پلاستیکی باعث بوجود آوردن بستری میشود که آب نمی تواند از آن عبور کند و سرتا سر لوله فاضلاب را میپوشاندو در نتیجه باعث جلوگیری از نفوذ آب به چاه میشود. همین علت میتواند باعث زود سر ریز شدن آب چاه شده و همانطور که میدانید هزینه تخلیه چاه بسیار بالا خواهد بود. در مقالات بعدی به بررسی حفر چاه خواهیم پرداخت.
برای رفع مشکلات فوق باید اقداماتی از جمله لایروبی مواد از چاه، لجنکشی و کف تراشی را انجام داد تا چاه فاضلاب مانند ابتدا شود.
لایروبی چاه و سپتیک به طور معمول توسط افراد متبحر و مجرب انجام میشود. به این صورت که پس از تخلیه چاه افراد به داخل چاه میروند و لجن ها و مواد زاید را به خارج از چاه منتقل میکنند. هزینه لایروبی چاه بر اساس مسزان لجن و مواد زایدی است که از کف چاه تراشیده میشود.
از دیگر دلایل پر شدن چاه فاضلاب در زمین هایی که غیر ماسه ای هستند زوال آب و مکش آب در خاک است که به دلیل کم بودن دیوار چاه فاضلاب و نداشتن انباری مادر چاه همیشه در زمانی معین پر خواهد شد.


در مورد زمین های شنی باید خدمت تان عرض کنیم که در این نوع زمین ها احتمال پر شدن چاه آب فاضلاب نسبت به زمین های خاکی بسیار کمتر است. علت پر شدن و سرریز شدن چاه در این گونه زمین ها نیز قوام و ضماری است که از فضولات کف صابون و چربی ها بر روی دیوار چاه فاضلاب نشست میکنند و نتیجه آن عدم مکش آب است.
یکی از مواردی که باعث آزار و اذیت ساکنین خانه می شود بوی نامطبوع و بد چاه فاضلاب است که آن علل خاص خود را دارد برای بوجود آمدن که در ادامه به آن ها اشاره می شود. بوی بد چاه و دستشویی و حمام و ظرفشویی از آن دست مواردی است که اهل خانه را اذیت میکند. در اکثر مواقع انسان نمیداند که چگونه از دست این بو های ناخوشاین خلاص شود.


علت بو های نامطبوع ناشی از فاضلاب این است که وقتی فاضلاب وارد چاه میشود بعد از مدت زمانی ریز ارگانیسم های بی هوازی موجود در چاه شروع به تجزیه آن میکنند و در نتیجه گاز سپتیک که همان گاز های آمونیاک، متان، هیدروژن سولفوره تولید میشود. این گاز ها که خیلی به ندرت از چاه بیرون می آیند باعث به وجود آمدن هوای نامطبوع میشوند و در فضا پخش میشوند.
یکی از راه های رفع نم ورطوبت وبوی بد دستشویی نامطبوع استفاده از شترگلو یا همان سیفون است که بعضی افراد به اشتباه به فلاش تانک دستشویی سیفون میگویند.


سیفون لوله ای خمیده میباشد که در زیر سنگ توالت جاسازی میشود و همیشه پر از آب است. و بدین صورت از ورود بوی نامطبوع به فضا جلوگیری میکند که به هنگام بالا آمدن این گاز ها آن ها را در داخل خود حل میکند. اگر سیفون وجود نداشته باشد و این گاز ها به محیط راه پیدا کنند یقینا تحمل هوای محیط غیر ممکن خواهد بود.
پیشنهاد ما به شما این است که در طول روز برای ر هایی از بوی نامطبوع محیط دستشویی چندین بار فلاش تانک را کشیده و اجازه دهید که آب درون سیفون تازه شود تا راحت تر و بهتر بتواند این گاز ها را در خود حل کند.