و اما هزینه تشخیص ترکیدگی لوله با دستگاه خیلی کمتر است، زیرا دیگر نیازی به تخریب ساختمان ندارد. تشخیص ترکیدگی لوله با دستگاه این امکان را به راحتی به ما می دهد هر گونه مشکل از جمله نشتی، ترک خوردن و ترکیدگی لوله را تشخیص دهیم.

تشخیص ترکیدگی لوله

تشخیص ترکیدگی لوله با دستگاه:

در روش های قبل، افراد برای تشخیص ترکیدگی و تعیین محل دقیق آن زمان و هزینه زیادی صرف می کردند و با تخریب ساختمان همراه بود. اما امروزه تشخیص ترکیدگی لوله با دستگاه بسیار دقیق تر و منظم تراست و هم در زمان و هم در هزینه ها صرفه جویی می کنید، بدون تخریب و خسارت به ساختمان محل ترکیدگی را شناسایی و آن را رفع می کنید. البته دقت در لوله کشی باعث پیش گیری از هرگونه نشتی و ترکیدگی خواهد شد.

عوامل مختلف ترکیدگی لوله چه می تواند باشد؟

ترکیدگی لوله آب، جز مشکلاتی است که ممکن است هرازگاهی برای هر ساختمان یا خونه ای اتفاق بیفتد، ممکن است این ساختمان، قدیمی و یا حتی در بعضی موارد نوساز هم باشد. عوامل مختلفی باعث ترکیدگی لوله و نشت آب می شود که عمده دلایل آن به دلیل لوله کشی آب ساختمان به صورت نامناسب است.

مثال:

  • قرار گرفتن لوله های فلزی درخاک مرطوب خاک آهکی یا محلی که باعث خوردگی لوله فلزی شده و باعث ترکیدگی لوله می شود.
  • قرار گرفتن دو لوله فلزی غیر هم جنس در کنار هم که باعث واکنش شیمیایی و خوردگی لوله ها و سپس ترکیدگی لوله می شود.
  • حدیده کردن بیش از حد لوله فلزی توسط لوله کش که باعث نشت آب هنگام بالا رفتن فشار آب لوله های ساختمان می شود.
  • انبساط و انقباض لوله های فلزی آب گرم، مخصوصا در اتصالات لوله شوفاژ که باعث شل شدن اتصالات می شود.
  • افزایش ناگهانی فشار آب در لوله ها مخصوصا هنگام شب که مصرف شهری آب کم شده و فشار عمومی لوله آب افزایش می یابد.
  • اتصالات نامناسب در لوله های پلیکا و چند لایه.

دستگاه تشخیص ترکیدگی، از امواج برای تشخیص ترکیدگی لوله و نشتی دیوار ها استفاده می کند (روش آکوستیک). در این دستگاه یک گیرنده و فرستنده امواج تعبیه شده که درون یک محفظه کپسول شکل قرار دارد. این کپسول روی لوله ها، دیوار ها یا مکانی که قرار است نشتی آن تشخیص داده شود حرکت می کند، فرستده امواج خود را به طرف هدف می فرستد و امواج بازگشتی از آن را دریافت می کند. پس از آن دستگاه نشت یاب با استفاده از روش های کامپیوتری وجود ترک و نشتی درون لوله ها یا دیوار را مشخص می کند. در اکثر مواقع محل دقیق ترکیدگی لوله مشخص نیست و فقط آثار نم و رطوبت و چکه آن ظاهر می شود که در این صورت عملیات تشخیص ترکیدگی لوله را با دستگاه می توان انجام داد و محل دقیق نشت آب را یافت.

تشخیص ترکیدگی لوله با دستگاه چه مزایایی دارد؟

امروزه با پیشرفت تکنولوژی و وجود ابزار هایی مانند این دستگاه، تشخیص وجود نشت یا ترکیدگی و حتی ترک خوردگی درون لوله ها به راحتی امکان پذیر شده است. استفاده از دستگاه تشخیص ترکیدگی لوله میتوان بدون ایجاد خرابی و تخریب ساختمان محل دقیق نشتی را پیدا نمود و آن را تعمیر و بازسازی کرد. برای پیدا کردن محل ترکیدگی لوله و نشت آب بدون استفاده از این دستگاه لازم است ساختمان تخریب شود. به این ترتیب با استفاده از دستگاه تشخیص ترکیدگی لوله به راحتی میتوان از نم و رطوبت ساختمان نیز جلوگیری نمود. شرکت های لوله بازکنی و تخلیه چاه نیز برای تشخیص ترکیدگی لوله ها یا نشت دیوار ها از این دستگاه استفاده می کنند که با وجود آن هم خرابی ساختمان کمتر می شود و هم کار بسیاری از لوله بازکن ها راحت شده و به راحتی میتوانند محل نشت را پیدا کنند.

تشخیص ترکیدگی لوله با دستگاه تا چه عمقی قابل انجام است؟

عمقی که دستگاه ها صوتی تشخیص می دهند، تا حدود 40 سانتی متر است. بنابراین نباید انتظار تشخیص ترکیدگی لوله در اعماق بیشتر از 40 سانتی متر را از این دستگاه ها داشت. مگر اینکه میزان نشت لوله بسیار قابل توجه باشد و صوتی که ایجاد می کند از اعماق با دستگاه قابل تشخیص باشد. بنابراین این دستگاه ها برای یافتن محل نشت در ساختمان ها قابل استفاده است و برای نشت های صنعتی و غیره روش های دیگری وجود دارد