چگونه یک شیر یا سوپاپ جدید بر روی شوفاژ نصب کنیم؟

 مرحله1: سفت کردن مهره ها

چنانچه آب شوفاژ  از زیر دسته مخزن نشت می کند، ابتدا باید ترموستات را خاموش کنید و صبر کنید تا رادیاتور خنک شود. سپس با استفاده از ابزارهای مخصوص مانند انبر دست ، مهره های تعبیه شده در زیر مخزن را محکم کنید. چنانچه مشکل رادیاتور برطرف نشد ، مراحل زیر را به ترتیب انجام دهید.

مرحله 2: رادیاتور را تخلیه کنید

برای تخلیه آب رادیاتور ابتدا ترموستات دستگاه را خاموش کنید و سپس شلنگ تخلیه آب را به دریچه تخلیه آب یا فاضلاب منزل متصل کنید تا تمامی آب موجود در شوفاژ از طریق دریچه ها خارج شود.

مرحله 3: تعویض شیر

 در این مرحله سوپاپ را که به رادیاتور متصل است به آرامی باز کرده و آن را از دریچه جدا کنید. سوپاپ قدیمی و کهنه را به مراکز فروش لوله و تعمیر وسایل گرمایشی ببرید و سوپاپ جدیدی را به عنوان جایگزین برای شیر قبلی خریداری کنید. دقت کافی داشته باشید که سوپاپ جدید باید از تمامی جهات مناسب سیستم منزل شما باشد.

روش نصب دستگیره جدید

اگر دسته رادیاتور منزل شما از بین رفته، ترک خورده و یا این که کارایی و استحکام قبلی خود را از دست داده است باید با ابزار مناسب دسته قدیمی را از شوفاژ جدا کنید. اگر دسته به طور کلی از بین رفته باشد و بخشی از آن سالم نمانده باشد که بتوانید با یک پیچ جایگزین، همان دسته قبل را مجددا روی شوفاژ نصب کنید؛ باید دسته ای جایگزین را با همان ویژگی های قبلی خریداری کنید و به وسیله پیچ های مناسب آن را به شوفاژ متصل کنید.

 نحوه نصب دریچه تنظیم هوا

دریچه رادیاتور باید این قابلیت را داشته باشد که در برخی مواقع خاموش باشد و به وسیله دست تنظیم شود. برای تنظیم دمای هوای رادیاتور منزل، از دریچه های هوا استفاده می شود. برای این که بخواهید دریچه جدیدی روی شوفاژ نصب کنید لازم است که ترموستات را خاموش کنید و از انبردست استفاده کنید تا انژکتور قدیمی را باز کنید. دریچه قبلی را از محفظه خارج کنید و دریچه جدید را که به منظور استحکام و جلوگیری از خرابی آن را عایق بندی کرده اید، در محل جدید قرار دهید.

نحوه تنظیم شیر سوپاپ رادیاتور

اگر یک رادیاتور به اندازه کافی گرمایش نداشته باشد این احتمال وجود دارد که. هوا در داخل شوفاژ گیر کرده و در اصطلاح  به دام افتاده باشد.  برای انجام این کار باید ترموستات را خاموش کنید و صبر کنید تا رادیاتوربه قدر کافی خنک شود. یک محفظه مثل یک فنجان را برای احتمال نشت آب زیر شیر سوپاپ بگذارید، سپس با ابزار مناسب شیر سوپاپ را باز کنید تا هوای موجود در مخزن تخلیه شود و آب مجددا به شکل طبیعی در شوفاژ جریان پیدا کند. بعد از راه افتادن شوفاژ  و برگشتن به کارایی می توانید دریچه را سفت کرده و شیر را محکم کنید.