You are currently viewing نحوه محاسبه ظرفیت پکیج

نحوه محاسبه ظرفیت پکیج

در هنگام خرید پکیج علاوه بر پارامترهایی مانند نوع سوخت پکیج، ابعاد پکیج و مدل آن، گزینه دیگری به نام ظرفیت پکیج وجود دارد که در تهیه و خرید دستگاه باید به آن توجه کرد. در پایان این مقاله با تکنسین شهر همراه باشید تا شما را با مفهوم ظرفیت پکیج و عوامل موثر در محاسبه آن آشنا کنیم.

مفهوم ظرفیت پکیج و دلیل اهمیت آن

ظرفیت پکیج به معنی راندمان دستگاه است که بر حسب واحد کیلووات ارزیابی و ارائه می شود و مقدار آن یکی از 24KW ، 28KW ، 30KW وKW 35 است . علت اهمیت این پارامتر به سطح راندمان، میزان مصرف سوخت و هزینه های مربوط به تامین سوخت مورد نیاز دستگاه مرتبط می شود. زیرا در صورت استفاده از پکیج با ظرفیتی که متناسب با شرایط ساختمان مورد نظر نباشد، علاوه بر بازدهی نامناسب و عدم ایجاد گرمای مطلوب، عمر مفید پکیج نیز کاهش می یابد.

محاسبه ظرفیت پکیج

همانگونه که در قسمت قبل گفتیم واحد بار پکیج بر اساس کیلووات سنجیده می شود و دستگاه به ازای هر کیلووات توان یک متر مکعب فضا نیاز دارد. پکیج های با ظرفیت 24 کیلو وات در محیط های مسکونی با مساحت متوسط ​​(150 متر) در آب و هوا معتدل رواج دارد، اما در مناطق مرتفع و در صورت نیاز به آب گرم فراوان، پکیج های دارای مخزن و ظرفیت بالاتر از 31 کیلووات توصیه می شوند.

عوامل موثر بر ظرفیت پکیچ

همانگونه که گفتیم ظرفیت پکیج به معنای کارایی و قدرت گرمایشی دستگاه است اما عوامل مهم دیگری در ظرفیت دستگاه و محاسبه آن موثر است. بنابراین به گفته آنها می توان ظرفیت پکیج را افزایش داد و با این کار حداکثر استفاده از توان و استحکام دستگاه را به دست آورد. از عوامل مهم و موثر بر میزان ظرفیت پکیج و اثر گذار در ارزیابی ظرفیت آن می توان به موارد زیر اشاره کرد:

متراژ محیط

همانطور که در اول متن گفتیم یکی از پارامترهای مهم در محاسبه ظرفیت پکیج مربوط به متراژ ساختمان یا محیط است. به گونه ای که برای هر متر مکعب یک کیلووات انرژی لازم است. با این توضیح هر چه مساحت بیشتر باشد طبیعتا نیاز ساختمان به گرما افزایش می یابد و ظرفیت پکیج نیز به همان نسبت افزایش می یابد. دقیقاً به همین دلیل است که در ساختمان های دوبلکس استفاده از پکیج های با توان حرارتی بالا و دستگاه های دو مبدل به جای تک مبدل توصیه می شود.

نوع کاربری ساختمان مسکونی یا تجاری

هنگام تهیه پکیج و انتخاب ظرفیت آن باید به آن پاسخ دهید، مسکونی یا تجاری بودن ساختمان است. چون میزان مصرف گرما و آب گرم مورد نیاز در ساختمان های مسکونی و تجاری کاملا تفاوت دارد که در این بین اندازه ساختمان تجاری عامل تعیین کننده در انتخاب ظرفیت پکیج است. زیرا در برخی موارد ظرفیت پکیج مورد نیاز در یک ساختمان مسکونی ممکن است بیشتر از یک ساختمان کوچک اما تجاری باشد.

دمای معمول شهر یا اقلیم آب و هوایی آن

دمای معمولی شهر یا آب و هوای محیط اثر بسزایی در ظرفیت پکیج دارد، همانطور که می دانید کشور ما دارای چهار اقلیم مختلف گرم و خشک، معتدل و مرطوب، سرد و کوهستانی و گرم و مرطوب است. بنابراین در صورت پایین بودن شرایط اقلیمی و میانگین دمای شهر مانند آب و هوای سرد و کوهستانی شمال غرب ایران، باید از پکیج با ظرفیت تولید حرارت بالاتر استفاده کرد تا قدرت دستگاه را تامین کننده نیازهای مصرف کننده باشد. پس ظرفیت پکیج مورد نیاز در آب و هوای گرم و خشک جنوب ایران هرگز با ظرفیت پکیج در اقلیم سرد و خشک برابری نمی کند بلکه باید بسیار کمتر باشد.

جهت دریافت خدمات تشخیص ترکیدگی لوله، تشخیص ترکیدگی لوله با دستگاه، تشخیص ترکیدگی لوله تهران، رفع نم و رطوبت، تشخیص ترکیدگی لوله با دستگاه شمال تهران، تشخیص ترکیدگی لوله مرکز تهران، تشخیص ترکیدگی لوله با دستگاه شرق تهران، تشخیص ترکیدگی لوله با دستگاه غرب تهران، تشخیص ترکیدگی لوله با دستگاه جنوب تهران، تشخیص نم، تشخیص نم و رطوبت، تشخیص نم و رطوبت با دستگاه، رفع نم و رطوبت بدون نیاز به تخریب، رفع نم سرویس بهداشتی بدون تخریب و لوله کشی شوفاژ با مجموعه تکنیسین شهر در تماس باشید.

نحوه محاسبه ظرفیت پکیج
نحوه محاسبه ظرفیت پکیج

میزان هوای گرم مورد نیاز

پارامتر میزان هوای گرم مورد نیاز همانند گزینه اقلیمی است و در این صورت باید ظرفیت پکیج با توجه به نیاز ساختمان به گرما انتخاب شود.

محل نصب پکیج

نوع پکیج دیواری بیشتر مکان نصب دستگاه را تعیین می کند که به عنوان مثال پکیج های دیواری بدون فن را می توان در داخل ساختمان استفاده کرد در حالی که محل نصب پکیج فن دار باید خارج از ساختمان باشد.

تعداد رادیاتورهای داخل ساختمان

هر چه تعداد رادیاتورهای نصب شده در داخل ساختمان زیادباشد، طبیعتاً انرژی حرارتی بیشتری برای گرمایش آنها احتیاج است و در نتیجه ظرفیت پکیج انتخابی بالاتر باشد.

تعداد اتاق خواب

به طور کلی تعداد اتاق خواب های یک ساختمان نشان دهنده متراژ ساختمان و تعداد رادیاتورهای نصب شده در آن است، بنابراین با افزایش تعداد اتاق خواب ها ظرفیت پکیج نیز افزایش می یابد.

تعداد حمام

یکی از راحت ترین راه ها برای تعیین میزان آب گرم مورد نیاز ساختمان و سپس ظرفیت پکیج، توجه به تعداد سرویس های بهداشتی ساختمان است.

نوع پکیچ و مارک آن

نوع پکیج انتخابی نیز در تعیین ظرفیت مورد نیاز ساختمان اثر دارد که در این صورت واجب است بدانید که پکیج های تک مبدل، دو مبدل و چگالشی ظرفیت های متفاوتی دارند.

میزان عایق بندی ساختمان

درجه عایق بودن ساختمان در مکان هایی مانند درها، پنجره ها و دیوارها نشان می دهد که حرارت داخل ساختمان تا چه مدت می تواند در محیط باقی بماند. در نتیجه در صورت استفاده از پنجره های تک جداره و دیوارهای نازک بدون عایق در ساختمان، باید ظرفیت پکیج را افزایش داد تا اتلاف حرارت در ساختمان جبران شود.

میزان فشار آب ساختمان

عامل بسیار مهم دیگری که در اندازه ظرفیت پکیج نقش تعیین کننده ای دارد، میزان فشار آب ورودی به ساختمان است. زیرا اگر فشار آب ورودی به ساختمان کم باشد باید از پکیجی استفاده کرد که با وجود فشار کم آب، قدرت کافی برای تولید گرمای بالا را داشته باشد.

برای دریافت خدمات نشت یابی لوله تهران، تشخیص نشتی لوله آب، تشخیص نشتی لوله آب با دستگاه، نشت یابی لوله غرب تهران، نشت یابی لوله شمال تهران، ترکیدگی لوله آب شمال تهران، ترکیدگی لوله آب غرب تهران، ترکیدگی لوله آب شرق تهران، تشخیص ترکیدگی لوله با دستگاه در ورامین، تشخیص ترکیدگی لوله با دستگاه در پاکدشت، تشخیص ترکیدگی لوله با دستگاه در قرچک، تشخیص ترکیدگی لوله با دستگاه در اسلامشهر با مجموعه تکنیسین شهر در تماس باشید.

جمع بندی

با توجه به موضوع ذکر شده در این متن مشخص می شود که ظرفیت پکیج عامل بسیار مهمی در میزان مصرف انرژی در کل ساختمان است. بنابراین در صورت استفاده از پکیج با ظرفیت نامتناسب، نه تنها ممکن است انرژی ساختمان هدر رود، بلکه در صورت کم بودن ظرفیت دستگاه، هر روز باید به فکر تعمیر پکیج و رفع ایرادات احتمالی در آن بود. پس به شما توصیه می کنیم قبل از خرید پکیج از نصاب و تعمیرکار پکیج سوال و مشورت نمایید. همچنین شما می توانید از کارشناسان سایت تکنیسین شهر برای انتخاب ظرفیت مناسب پکیج کمک گرفته و خرید خود را به بهترین نحو انجام دهید.

به این نوشته امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

این سایت توسط reCAPTCHA و گوگل محافظت می‌شود حریم خصوصی و شرایط استفاده از خدمات اعمال.