نصب شوفاژ خانه

توسط : admin در تاریخ دوشنبه 10 خرداد 1400 دسته : تعمیرات

نصب شوفاژ خانه کاری پیچیده و دشوار است. انجام این کار مستلزم برنامه­ ریزی دقیق و به­ کارگیری لوازم مناسب است. شما می ­توانید بخش زیادی از فرایند نصب شوفاژ خانه از جمله انتخاب دیگ بخار، شوفاژها، لوله­ کشی و نصب سیستم کنترلی را به­ تنهایی انجام دهید اما در مرحله­ ی نهایی حتما باید از یک کارشناس حرفه­ ای استفاده شود. این کارشناس اتصالات مختلف را از نظر امنیتی و نشت گاز بررسی می ­کند. همچنین این کارشناس باید بازدهی حرارتی سیستم نصب شده را مورد سنجش قرار دهد. در این مطلب مراحل نصب شوفاژ خانه به­ صورت قدم به قدم بیان شده ­است.

install-the-house-radiator،نصب شوفاژ خانه
install-the-house-radiator،نصب شوفاژ خانه

گام اول: جستجو برای خرید لوازم مناسب و کارآمد

انتخاب اندازه مناسب برای دیگ بخار بسیار مهم است. اندازه ­ی دیگ بخار باید طوری باشد که توانایی گرم کردن خانه و آب گرم مصرفی را داشته باشد. اگر اندازه­ ی دیگ بخار از حد مطلوب بزرگ ­تر باشد، انرژی بیشتری برای گرم کردن آب مصرف می­ شود که نتیجه­ ی آن افزایش بی­­ رویه هزینه­ هاست. اگر به هزینه­ های ماهیانه ساکنین اهمیت می­دهید، حتما دیگ بخاری با اندازه­ ی متناسب خریداری کنید.
شوفاژ هایی را انتخاب کنید که ظرفیت گرمایی مطلوبی دارند و گرما را به­ طور یکسان در فضای خانه پخش می­ کنند. کارآمد ترین شوفاژها، آن هایی هستند که پره­ دارند. پره­ ها سطح تماس موثر را افزایش می­ دهند، در نتیجه گرمای بیشتری از سمت شوفاژ به محیط اطراف منتقل می­ شود.
نوعی از سیستم کنترلی را انتخاب کنید که دستورالعمل نصب آسان داشته باشد. اگر در قسمتی از مراحل نصب به مشکل برخوردید، با شرکت سازنده تماس بگیرید و توضیحات تکمیلی را از آن­ ها بخواهید.
دیگ­ های بخار و شوفاژ ها ظرفیت گرمایی مشخصی دارند. لوازم جانبی و قطعات باید به ­گونه ­ای خریداری شوند که با ظرفیت دیگ بخار و شوفاژ هماهنگی داشته باشند.
هنگام ارزیابی ظرفیت گرمایی مورد نیاز، توجه داشته باشید که پنجره ­ها، درب­ های ورودی و دیوار های بیرونی اتلاف گرمایی زیادی را در فصل سرد سال ایجاد می­ کنند. شوفاژ ها باید توانایی جبران این انرژی گرمایی تلف شده را داشته باشند.
به نکاتی که در ادامه بیان می­ شود، توجه کنید. با انجام این پیشنهادات دستورالعمل مناسبی برای نصب قطعات مختلف خواهید داشت.

گام دوم: تهیه ­ی نقشه به منظور نصب شوفاژ خانه

دیگ بخار باید در محلی نصب شود که امکان اتصال آسان به لوله­ های آب، منبع گاز و سیستم تهویه فراهم باشد.
هنگام نصب شوفاژ خانه، این نکته را درنظر داشته باشید: بهتر است شوفاژ در قسمت زیرین پنجره ­ ها نصب شود. در این ­صورت با هوای سرد ورودی از پنجره مقابله می­ شود و دمای محیط تعدیل خواهد شد. اگر ارتفاع پنجره­ ی خانه ­ای تا زمین ادامه داشته باشد، شوفاژ باید مجاور پنجره نصب شود. با رعایت کردن این عامل، کنترل دمای محیط بهتر انجام می­ گیرد.
قبل از اقدام به لوله­ کشی باید تصمیم بگیرید که لوله­ کشی از زیر زمین انجام بگیرد یا از داخل دیوارها. اگر لوله­ کشی از زیر زمین انجام بگیرد، مکان آن باید نشانه­ گذاری شود. با انجام دادن این نشانه­ گذاری، در زمان تعمیرات خانه، از برخورد چکش با لوله­ ها جلوگیری می ­شود. در نتیجه سیستم لوله­ کشی سالم می­ ماند.

گام سوم: خرید لوازم و وسایل مورد نیاز برای نصب شوفاژ خانه

گام چهارم: نصب شوفاژها

شوفاژ ها باید حدود ۱۰ تا ۱5 سانتی­متر با سطح زمین فاصله داشته ­باشند. رعایت این فاصله برای لوله­ کشی و نظافت کردن الزامی است. یک شیر کنترلی روی جریان اتصالی و یک شیر قفل شونده روی جریان برگشتی نصب می ­شود. از این شیر ها برای تنظیم کردن جریان آب داخل شوفاژ استفاده می­ شود.

گام پنجم: انجام لوله­ کشی از طرف شوفاژ و شیر ها به سمت دیگ بخار

برای این کار لوله­ های مسی و فشرده مناسب هستند، اتصالات نیز باید به خوبی انجام شوند. از اتصال مناسب لوله ­ ها با رادیاتور اطمینان حاصل کنید. اگر اتصالات به خوبی بسته شوند، از هواگیری و خراب شدن سیستم حرارتی جلوگیری می ­شود.

گام ششم: سیستم کنترلی در نصب شوفاژ خانه

برای نصب سیستم کنترلی حتما باید از دستورالعمل شرکت سازنده پیروی کنید تا ایمنی رعایت شود.

گام هفتم: قطع کردن اتصالات آب و برق و نصب دیگ بخار

در این مرحله از نصب شوفاژ خانه نیز باید طبق دستورالعمل­ های شرکت سازنده پیش بروید. یک کارشناس حرفه ­ای باید اتصال دیگ بخار به منبع گاز را ارزیابی کرده و آن را تایید نماید.

گام هشتم: بستن تمام شیر های کنترلی متصل به شوفاژها، پر کردن سیستم حرارتی با آب و راه اندازی شوفاژ خانه

این گام، آخرین مرحله در نصب شوفاژ خانه است. پمپ و دیگ بخار را روشن کنید. شیر کنترلی ورودی به شوفاژ ها را تست کنید. جریان آب گرم باید به­ صورت یکسان داخل همه­ ی شوفاژ ها جریان داشته باشد.

به این نوشته امتیاز دهید

admin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code